ΑΕΚ - ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ ΖΑΓΚΡΕΜΠ 0-1 \\

Το πρώτο της φιλικό προετοιμασίας εν όψει της νέας σεζόν έδωσε το μεσημέρι της Τρίτης η ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της λόγω των απουσιών των διεθνών, είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρους του, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο βρέθηκε πίσω στο σκορ από μια στημένη φάση και δεν κατάφερε να "απαντήσει", παρότι πίεσε μέχρι το τέλος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1’ Έναρξη πρώτου ημιχρόνου.
7’ Ο Γαλανόπουλος έκανε ένα τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή, ο Σούμπαριτς απέκρουσε με υπερένταση.
18’ Ο Φαν Βέερτ έφυγε τετ α τετ, όμως σταμάτησε με υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ, παρότι πήρε τη μπάλα από λάθος πάσα αντιπάλου!
23’ Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Σούμπαριτς έδιωξε σε κόρνερ.
24’ Ο Γαλανόπουλος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
27’ Ο Γιόνσον έκανε κάθετη μπαλιά για τον Φαν Βέερτ, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
28’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρτσινάι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Λοκομοτίβα (0-1).
32’ Ο Γαλανόπουλος συνδυάστηκε με τον Ζίνι, έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ!
45’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46’ Έναρξη δεύτερου μέρους.
49’ Ο Ελίασον έκανε γύρισμα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, έφτασε στον Ζίνι που έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά την έστειλε άουτ.
55’ Σουτ του Μιλίσεβιτς λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
58’ Σέντρα του Ραντόνια, ο Φαν Βέερτ έκανε το γυριστό σουτ από πλάγια θέση, ο Σούμπαριτς απέκρουσε εντυπωσιακά!
64’ Ωραία ενέργεια και πλασέ του Μουκουντί μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
65’ Ο Ελίασον εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, ο τερματοφύλακας της Λοκομοτίβα απέκρουσε στη γωνία του!
74’ Σουτ του Μαχαίρα μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Σαβάτοβιτς.