ΑΕΚ - ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ 5-0 \\

Νίκη με γκολ και θέαμα συνδύασε η ΑΕΚ στο τρίτο της φιλικό κατά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της, απέναντι στην Σαχτάρ Ντόνετσκ, της οποίας επιβλήθηκε με 3-0.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε σε μεγάλα κέφια τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, σκοράροντας στο 12’, στο 40’ και στο 65’! Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με δύο γκολ ο Ζίνι στο 83’ με κεφαλιά και στο 86’ με πλασέ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του ματς.
5’ Ο Τσούμπερ έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Τβαρντόβσκι μπλόκαρε.
12’ Ο Άμραμπατ έπαιξε κάθετα μέσα στην περιοχή για τον Βίντα, αυτός έκανε ένα εξαιρετικό γύρισμα και ο Γκαρσία με πλασέ έκανε το 1-0!!!
17’ Ο διαιτητής απέβαλλε τον Νόρντιν Άμραμπατ με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση!!!
24’ Ο Χατζισαφί έκανε κούρσα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά ο Τβαρντόβσκι απέκρουσε με υπερένταση!
28’ Ο Ούντοντ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω πάνω στον Γκαρσία.
30’ Σουτ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή, ο Τβαρντόβσκι απέκρουσε και πάλι!
40’ Ο Γκαρσία έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε μια ντρίμπλα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 2-0!!!
45’ Ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δεύτερου μέρους.
49’ Ο Γιόνσον έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το πλασέ, αλλά ο Τβαρντόβσκι τον νίκησε στο τετ α τετ!
65’ Η ΑΕΚ πίεσε ψηλά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο Γκαρσία έκλεψε τη μπάλα και με πλασέ από κοντά έκανε το 3-0, φτάνοντας στο χατ τρικ!!!
83’ Ο Μαχαίρας έκανε σέντρα από δεξιά και ο Ζίνι με σκαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 4-0!!!
86’ Ο Σιντιμπέ έκανε ωραία σέντρα, ο Φαν Βέερτ έκανε κεφαλιά πάσα και ο Ζίνι με πλασέ σκόραρε για το 5-0!!!