MENU

ΑΝΤΒΕΡΠ - ΑΕΚ 0-3 \\

Την πρώτη της φιλική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στο διάστημα που βασικού σταδίου της προετοιμασίας της, καθώς επικράτησε της νταμπλούχου Βελγίου Αντβέρπ με 3-0.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του, η οποία ήταν τέσσερα 30λέπτα, ενώ ανέβαζε αισθητά την απόδοσή της όσο κυλούσε ο χρόνος. Το σκορ άνοιξε στο 56’ ο Τομ Φαν Βέερτ με πλασέ από κοντά.

Στο 61’ ο Ζίνι έκανε το 2-0 με εξαιρετικό κοντρόλ και πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 81’ ο Μιχάλης Κοσίδης, ενώ στο 114’ ο Θεοδόσης Μαχαίρας αστόχησε σε πέναλτι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του ματς.
13’ Ο Οντρέικα έφυγε στην αντεπίθεση, ωστόσο ο Βίντα με καίρια επέμβαση κατάφερε να τον κόβει προ του τέρματος.
24’ Ωραία κούρσα του Χατζισαφί από αριστερά, έκανε και τη σέντρα, όμως ο Ντε Λάετ πρόλαβε να διώξει με το κεφάλι προ του Φαν Βέερτ.
25’ Ο Τσούμπερ μπήκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ με το αριστερά, αλλά την έστειλε άουτ.
30' Ο Γιάνσεν δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
30' Λήξη πρώτου 30λεπτου.

31' Έναρξη δεύτερου 30λεπτου.
34' Ο Γκίρανο έκανε ένα σουτ από καλή θέση, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξιό δοκάρι του Στάνκοβιτς.
37’ Πολύ καλό σουτ του Εχσάν Χατζισαφί έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ!
51' Ο Γιάνσεον έκανε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Στάνκοβιτς με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ!
53' Σουτ του Γκίρανο μέσα από την περιοχή, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε και πάλι.
56’ Ο Άμραμπατ έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, έδωσε στον Τσούμπερ, αυτός γύρισε για τον Φαν Βέερτ και ο Ολλανδός με πλασέ από κοντά έκανε το 0-1!
60' Λήξη δεύτερου 30λεπτου.

Έναρξη τρίτου 30λεπτου.
61’ Ο Σιντιμπέ έκανε μια μεγάλη μπαλιά, ο Ζίνι κοντρόλαρε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε πάνω από τον Λάμενς για το 0-2!
74’ Ο Αμάλ πήρε μια κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
78΄ Έπειτα από φάση διαρκείας ο Λαμαράνα έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Λάμενς μπλόκαρε.
82’ Ο Κοσίδης έκανε κεφαλιά – πάσα για τον Ζίνι, αυτός σούταρε από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
83’ Ο Μαχαίρας μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στον Λαμαράνα, αυτός πλάσαρε, όμως η μπάλα έφυγε άουτ!
87’ Ο Μάνταλος έπαιξε κάθετα για τον Κοσίδη, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3!
90' Λήξη τρίτου 30λεπτου.

91' Έναρξη τέταρτου 30λεπτου.
96' Ωραία ενέργεια του Ζίνι από δεξιά, γύρισε στον Σιντιμπέ, αυτός έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.
114’ Ο Μαχαίρας εκτέλεσε πέναλτι, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία.
117΄ Ο Μοχαμάντι έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
120' Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αντβέρπ (1ο και 2ο 30λεπτο): Μπουτέ, Μπατάιγ, Αλντερβέιρελντ, Ντε Λάετ, Άβιλα, Αλχασάν, Σκοτ, Οντρέικα, Μούγια, Γκιράνο, Γιάνσεν. (3ο και 4ο 30λεπτο): Λάμενς, Ντέιβις, Φαν ντεν Μπος, Βινς, Βάινς, Εμπουί – Εμπαϊό, Φεραστράατεν, Χόρεμανς, Ούντο, Ντεγκαλάι, Αμάλ.

ΑΕΚ (1ο και 2ο 30λεπτο): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Ελίασον, Φαν Βέερτ. (3ο και 4ο 30λεπτο): Αθανασιάδης, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Γεμπόα, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Μαχαίρας, Μάνταλος (91' Πήλιος), Ζίνι, Κοσίδης.