ΦΩΚΙΚΟΣ-ΑΕΚ \\

Φωκικός-ΑΕΚ 0-1

Η ΑΕΚ νίκησε στην Αμφισσα τον Φωκικό με σκορ 0-1, στον επαναληπτικό αγώνα της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας 2014-15 και πέρασε στη φάση των 32. Στον πρώτο αγώνα στο Ολυμπιακό Στάδιο, η ΑΕΚ είχε νικήσει με 4-0.
Το γκολ της ΑΕΚ πέτυχε με κεφαλιά ο Αμπλαγέ Φαγέ στις καθυστερήσεις του αγώνα, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, αξιοποιώντας εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Μάνταλου.

Η εξέλιξη του αγώνα
10' κίτρινη κάρτα στον Γκάτσεσα του Φωκικού
12' σουτ του Μπαρμπόσα στη συμβολή των δοκαριών
17' κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο
27' κίτρινη κάρτα στον Καντούτση του Φωκικού
45' κίτρινη κάρτα στον Καρυπίδη
45' Λήξη ημιχρόνου Φωκικός-ΑΕΚ 0-0

Εναρξη β' μέρους
48' ατομική προσπάθεια του Μπαρμπόσα και σουτ που έφυγε άουτ
52' παράλληλη μπαλιά του Μπαρμπόσα και προβολή του Αραβίδη στο ύψος του πρώτου δοκαριού, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
55' καλό σουτ του Πλατέλλα αλλά ο Τσεκρέζι μπλόκαρε την μπάλα
57' ο Ντάμπος αντί του Σαϊν
61' δυνατό σουτ του Μπαρμπόσα από πλάγια αριστερά, απέκρουσε ο Τσεκρέζι
68' σουτ του Ντάμπου μπλόκαρε ο Ανέστης
71' ο Πολυχρονάκης αντί του Ρεβυθόπουλου
71' ο Ντακόλ στη Αραβίδη
73' κίτρινη κάρτα στον Καλλέργη
81' ο Πλατέλλας έκανε συρτή σέντρα σουτ από αριστερά και ο Τσεκρέζι μάζεψε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ακριβώς πάνω στη γραμμή
83' Μάρκος Ντούνης αντί Μπαρμπόσα
86' Δημητρίου αντί Καλλέργη
88' η πιο μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ με το σουτ του Πλατέλλα από πολύ καλή θέση που απέκρουσε ο Πλατέλλας
89' ο Φαγέ στη θέση του Ρόβα
91' το 0-1 για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Φαγέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου
Λήξη του αγώνα, Φωκικός-ΑΕΚ 0-1

ΦΩΚΙΚΟΣ: 13. Τσεκρέζι, 2. Μουστάκης, 5. Παπαδόπουλος, 4. Καντούτσης, 23. Πολυχρονάκης, 17. Ρεβυθόπουλος (71' 23. Πολυχρονάκης) 8. Σκαρίμπας, 10. Καλλέργης (86' 6. Δημητρίου) 7. Σαϊν (57' 11. Ντάμπος) 30. Χαριτίδης, 9. Γκάτσεσα
ΑΕΚ: 22. Ανέστης, 27. Μπακάκης, 5. Λαμπρόπουλος, 26. Κολοβέτσιος, 14.Γροντής, 14. Ρόβας (89' 44. Φαγέ) 10. Ανάκογλου, 11. Πλατέλλας, 20. Μάνταλος, 7. Μπαρμπόσα (83' 23. Μ. Ντούνης) 21. Αραβίδης (71' 8. Ντακόλ)

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Αντώνης Συνιοράκης (Πειραιά) Ηλίας Μήταρης (Ανατολικής Αττικής)
4ος: Γιάννης Σωσώνης (Φθιώτιδας)