ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ-ΑΕΚ 1-3 \\

Η ΑΕΚ πέρασε με επιβλητική εμφάνιση και εμφατική νίκη με σκορ 3-1 στην έδρα της Τραμπζονσπόρ, στον τελευταίο της φιλικό αγώνα πριν την έναρξη των υποχρεώσεών της στα προκριματικά του UEFA Champions League. Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με Λιβάι Γκαρσία και Νίκλας Ελίασον, ενώ ο Τομ Φαν Βέερτ ήταν αυτός που ήρθε από τον πάγκο να διαμορφώσει το τελικό σκορ.
Το γκολ της τουρκικής ομάδας σημείωσε ο Γκόμεζ. Δύο αποκρούσεις πέναλτι, μία για κάθε ομάδα: ο Τσακίρ σε εκτέλεση του Λιβάι κι ο Αθανασιάδης σε εκτέλεση του Μπακασέτα.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Σέντρα στην αναμέτρηση.
8' Μεγάλή επέμβαση Στάνκοβιτς σε κεφαλιά του Μάξι Γκόμεζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ.
9' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Μήτογλου να παίρνει τη θέση του τραυματία Βίντα.
11' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ με το σουτ του Λιβάι Γκαρσία που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
15' Το γκολ του Λιβάι Γκαρσία δεν θα μετρήσει, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε την κάθετη πάσα από τον Πινέδα.
24' Ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς πέφτει στα αριστερά και αποκρούει το σουτ του Τάσου Μπακασέτα μέσα από την περιοχή. Στην εξέλιξη της φάσης, νέο σουτ του Μπακασέτα και κόρνερ από την κόντρα στον Σιμάνσκι.
31' Γκολ!!! Ξανά ο Λιβάι! Κόρνερ του Πινέδα από τα δεξιά, ο Μήτογλου κάνει πιεζόμενος την πρώτη επαφή με την μπάλα και πέφτοντας «στρώνει» στον Γκαρσία που με αριστερό σουτ κάνει το 0-1!
41' Το 0-2 για την ΑΕΚ από τον Νίκλας Ελίασον! Υποδειγματική αντεπίθεση με Ελίασον, Γιόνσον, Ρότα, Λιβάι και Τσούμπερ και γκολ με το σουτ του Σουηδού από τα δεξιά μέσα στην περιοχή!
45+2' Ημίχρονο στην Τουρκία, Τραμπζονσπόρ-ΑΕΚ 0-2.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στην Τραπεζούντα.
54' Η Τραμπζονσπόρ μειώνει σε 1-2 από την κεφαλιά του Μάξι Γκόμεζ μετά την εκτέλεση φάουλ του Τάσου Μπακασέτα.
69' Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε ανατροπή του Μπακασέτα στον Γκατσίνοβιτς, όμως ο Τσακίρ θα αποκρούσει και την εκτέλεση του Λιβάι, αλλά και το δεύτερο σουτ του!
75' Το 1-3 για την ΑΕΚ. Νέα υποδειγματική αντεπίθεση που άρχισε με το κλέψιμο του Μάνταλου και ακολούθησε συνδυασμός των Γκατσίνοβιτς, Πισάρο, Αμπραμπατ και Σιντιμπέ που από τα δεξιά «σέρβιρε» στον Φαν Βέερτ για να σκοράρει από κοντά αμέσως μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!
82' Ο Γιώργος Αθανασιάδης αποκρούει του πέναλτι του Τάσο Μπακασέτα που είχε παραχωρήσει ο Πέτρος Μάνταλος με χέρι εντός περιοχής!
90+4' Λήξη αγώνα, Τραμπζονσπόρ-ΑΕΚ 1-3

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Ουγκουρτσάν, Ντένσγουιλ, Μπένκοβιτς (74' Γιλμάζ) Λάρσεν, Ερέν (68'Μποσλούκ) Κουρμπέλης (79' Ντογκουτσάν) Μπακασέτας, Αμπντουλκαντίρ (68' Μπαρντί) Βίστσα (79' Τέκλιτς) Τρεζεγκέ, Γκόμεζ (79' Ενίς).
ΑΕΚ: Στάνκοβιτς (46' Αθανασιάδης) Ρότα (46' Σιντιμπέ) Βίντα (9' Μήτογλου) Μουκουντί, Χατζισαφί (73' Μοχαμάντι) Σιμάνσκι (46' Γαλανόπουλος) Ελίασον (46' Αμραμπατ) Πινέδα (46' Γκατσίνοβιτς - 80' Ζίνι) Γιόνσον, Τσούμπερ, Γκαρσία (73' Φαν Βέερτ).