ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ THC A.E.K. \\

ΚΥΠΕΛΛΟ 2000 ΚΥΠΕΛΛΟ 2000
ΚΥΠΕΛΛΟ 2002

Μια βδομάδα μετά την ήττα στο καθοριστικό ντέρμπι τίτλου με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επέστρεψε στο ίδιο γήπεδο (μόνιμη έδρα του αντιπάλου της εκείνα τα χρόνια) για να πάρει την εκδίκησή της. Νίκησε με 2-1, με όλα τα γκολ του αγώνα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» του Φερνάντο Σάντος επιβλήθηκαν με 2-1, με τον Σωτήρη Κωνσταντινίδη να σκοράρει στην επαναφορά της μπάλας από το πέναλτι που είχε στείλει στο δοκάρι ο Βασίλης Τσιάρτας (ανατροπή Ντέμη από Γεωργίου) και με τον Ιλια Ιβιτς να σκοράρει λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει και αποβληθεί για χτύπημα στον Κωνσταντινίδη ο Ζιοβάνι. Η σύνθεση της ΑΕΚ: Χιώτης, Γεωργέας, Κασάπης (29’ Ξενίδης) Γκαµάρα, Καψής, Ζαγοράκης, Ζήκος, Λάκης Τσάρτας, Νικολαϊδης, Κωνσταντινίδης (81’ Ίβιτς)