ΑΕΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1 \\

Την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης γνώρισε η ΑΕΚ με 1-0, σε φιλικό που πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου κεκλεισμένων των θυρών στο ΟΑΚΑ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Ντάνιελ Σανταφέ στο 83’.

Η εξέλιξη του αγώνα:
Έναρξη της αναμέτρησης.
6’ Ο Ανσαριφάρντ έκανε τακουνάκι για τον Τάνκοβιτς, αυτός δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
9’ Ο Σβάρνας έκανε σέντρα από δεξιά, ο Σάκχοφ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.
18’ Σουτ του Ατιένθα μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.
22’ Σουτ του Σιμάνσκι έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
27’ Ο Σιμάνσκι πάσαρε στον Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή, αυτός σούταρε από καλή θέση, όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε!
35’ Ωραία αντεπίθεση της ΑΕΚ κατέληξε σε διαγώνιο σουτ του Καρίμ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!
41’ Ο Τάνκοβιτς υποδέχθηκε γέμισμα μέσα στην περιοχή, έκανε με τη μία το σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε!
45+2’ Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα, ο Βράνιες έκανε γύρισμα και έβγαλε τον Τάνκοβιτς απέναντι από το τέρμα, όμως ο Σουηδός δεν κατάφερε να βρει καλά τη μπάλα, στέλνοντάς την άουτ!
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46’ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
67’ Ο Σάκχοφ δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Τσιφτσής με σωστή τοποθέτηση μπλόκαρε.
70’ Ωραία σέντρα του Άμραμπατ από δεξιά, ο Αραούχο έκανε με τη μία το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
77’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.
83’ Ο Σανταφέ με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.
Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σβάρνας, Βράνιες (81’ Μήτογλου), Τζαβέλλας (50’ Λάτσι), Μιτάι (56’ Παρράς), Σιμάνσκι (61’ Άμραμπατ), Λε Ταλέκ, Σάκχοφ (73’ Γαλανόπουλος), Αλμπάνης (19’ λ.τ. Αραούχο), Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

Αστέρας Τρ.: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα , Καστάνιο, Μουνάφο, Καπίγια, Κανελλόπουλος, Σίτο, Μπενίτο, Αλί Μπαμπά (21’ Κρέσπι). Β’ ημίχρονο: Τσιφτσής, Γκαρθία, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Σανταφέ, Ριέρα, Κρέσπι, Τιλίκα, Μπαράλες (50’ Μπενίτο).