MENU

Ανόρθωση - ΑΕΚ \\

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έκανε και τις περισσότερες ευκαιρίες πέραν των δύο γκολ, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» της Λάρνακας.
Το φιλικό της ΑΕΚ συνδυάστηκε με την πρώτη εμφάνιση του Τζόλεον Λέσκοτ, αλλά και του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου που πέτυχε και το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα, ενώ ήταν και εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο αγωνίστηκε μπαίνοντας στη θέση του Ροντρίγκες.
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ στο ξεκίνημα του ματς, ισοφαρίστηκε με πέναλτι του Γκονσάλβες και στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη με τα γκολ από τις δύο αλλαγές του Κετσπάγια, του Αλμέιδα στο 49' και του Χριστοδουλόπουλου στο 73' μετά από ασίστ του Πορτογάλου σκόρερ.

Πρώτο ημίχρονο

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-1: Στο 2' μετά από σέντρα του Ντίντακ ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης, Κόπριβετς, έστειλε την μπάλα πάνω στον αμυντικό του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Αγκιλάρ.
ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση: Στο 36' ο Ντίντακ ανέτρεψε τον Γκονσάλβες μέσα στην περιοχή.
ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-1: Στο 37' ο Γκονσάλβες εκτέλεσε το πέναλτι και νίκησε τον Ανέστη.
44': Εκτέλεση φάουλ από τον Βάργκας, ο Λαμπρόπουλος δεν βρήκε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή.
Τελος του πρώτου ημιχρόνου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», Ανόρθωση - ΑΕΚ 1-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Κετσπάγια να βάζει στο γήπεδο Αλμέιδα, Χριστοδουλόπουλο και Αραβίδη αντί των Πέκχαρτ, Βάργκας και Πλατέλλα.
46': Σουτ του Γιόχανσον, η μπάλα έφυγε λίγο έξω
49': Ο Αλμέιδα κάνει το 1-2 με κοντινό σουτ μετά από ωραία ενέργεια του Χριστοδουλόπουλου και τον Αραβίδη να μεσολαβεί πριν φτάσει η μπάλα στον Πορτογάλο σκόρερ!
62': Σουτ του Σάντος, μπλόκαρε ο Ανέστης
66': Ευκαιρία για την ΑΕΚ με ωραία πάσα του Γαλανόπουλου και σουτ του Λάζαρου που έφυγε λίγο άουτ
70': Διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων
73' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: Εκπληκτική συνεργασία Αλμέιδα - Χριστοδουλόπουλου και εξίσου υπέροχη η ενέργεια του Λάζαρου για να κάνει το 1-3
76': Επικίνδυνο σουτ του Οικονομίδη έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Ανέστη
92': Εκπληκτική επέμβαση του Ανέστη σε τετ α τετ με τον Οικονομίδη
Λήξη του φιλικού, Ανόρθωση - ΑΕΚ 1-3

Διαιτητής ήταν ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Στέλιο Νικήτα και τέταρτο διαιτητή τον Γιώργο Νικολάου.

Ανόρθωση: Κόπριβετς, Γκόμεζ (46' Γκάμπριελ), Καρλίτος, Ράγιος Σέρνα, Καλντερόν, Αγκιλάρ, Οικονομίδης, Κολούνγκα (63' Πελέ), Ολιβέιρα Σάντος, Γκονσάλβες (85' Αριστοτέλους), Ζοά Βίκτρο.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λέσκοτ (85' Κολοβέτσιος), Ντίντακ (66' Ντίας), Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Πλατέλλας (46' Αραβίδης), Βάργκας (46' Χριστοδουλόπουλος), Ροντρίγκες (59' Γαλανόπουλος) και Πέκχαρτ (46' Αλμέιδα)