ΓΚΕΝΚ - ΑΕΚ 0-2 \\

Νικηφόρα μπήκε στη νέα σεζόν η ΑΕΚ, καθώς στο πρώτο της –φιλικό- παιχνίδι για την αγωνιστική περίοδο 2022-23 επικράτησε της Γκενκ, στο Βέλγιο, με 2-0.

Στα δύο γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πρωταγωνιστής ήταν ο Σίμος Μήτογλου, καθώς στο πρώτο (αυτογκόλ Μουνιόθ στο 3’) πήρε την κεφαλιά δίνοντας στη μπάλα πορεία προς το τέρμα, ενώ στο δεύτερο, στο 33', πήρε και τον τίτλο του σκόρερ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα, καθώς είχε σημαντικές ευκαιρίες τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο 12’ ο Γιώργος Αθανασιάδης απέκρουσε πέναλτι του εκτέλεσε ο Ντέσερς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη του αγώνα.
3’ Ο Μάνταλος εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από αριστερά, ο Μήτογλου έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έπειτα από ανεπιτυχή προσπάθεια των Μουνιόθ και Φαντεφούρντ να διώξουν, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1!

12’ Ο διαιτητής… ανακάλυψε πέναλτι του Σιμάνσκι, ο Ντέσερς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Αθανασιάδης κατάφερε να το αποκρούσει.
23’ Ο Ντέσερς υποδέχθηκε μια κάθετη μπαλιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε και το πλασέ, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε.
27’ Ο Τσούμπερ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Φαντεφούρντ.
32’ Ο Τσούμπερ έπιασε ένα σουτ από καλή θέση έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
33’ Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στο πίσω δοκάρι και ο Μήτογλου με σουτ έκανε το 0-2!!!
45’ Ο Γκαρσία έπιασε ένα σουτ από πολύ καλή θέση δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Κουέστα πρόλαβε να βάλει σωτήρια την κόντρα και να διώξει σε κόρνερ.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
54’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουέστα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
58’ Έπειτα από πάσα του Κοσίδη, ο Μπότος έφυγε στην αντεπίθεση, έφτασε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως ο Αρτεάγκα πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να κοντράρει του σουτ!
65’ Ο Μοχαμάντι δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Φαντεφούρντ μπλόκαρε.
71’ Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Μαχαίρα από αριστερά, ο Κοσίδης στην καρδιά της περιοχής δεν κατάφερε να πιάσει το πλασέ.
74’ Ο Χέινεν εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, όμως ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε εντυπωσιακά.
79’ Γιούσης και Κοσίδης έπαιξαν το «ένα – δύο» μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο υψηλόσωμος φορ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ!
Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γκενκ:
 Φαντεφούρντ, Μακένζι, Αρτεάγκα, Ίτο, Χέινεν, Ντέσερς, Τρεσόρ, Κροσόφσκι, Μουνιόθ, Όγεν, Κουέστα. Έπαιξαν και οι Λουτσούμι, Μπιλάλ, Νέμεθ, Κέλβιν, Πέιντσιλ, Γκιουσέν.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Γκαρσία Λ., Τσούμπερ, Αραούχο. Β’ Ημίχρονο: Χατζηεμμανουήλ, Μισελέν, Κορνέζος, Λάτσι, Μοχαμάντι, Μουστακόπουλος, Πινέδα, Μπότος, Μαχαίρας (77’ Γκαρσία Τζ.), Γιούσης (81’ Ραντόνια), Κοσίδης.