NEA \\

Super League K19: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-2 \\

NEA \\  10/9/2022
Η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό στο Αθλητικό Κέντρο «Γ. Καλαφάτης» στο Κορωπί, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23.

Η ομάδα του Γενναίου Καραχάλιου έφτασε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με ανατροπή στην έδρα της ομάδας που κατέκτησε τον τίτλο Super League Κ19 της προηγούμενης σεζόν. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 1-1, καθώς η ΑΕΚ απάντησε πολύ γρήγορα με τον Αρη Ανδρικόπουλο (35') στο γκολ που είχε σημειώσει αρχικά ο Παναθηναϊκός με τον Κώστα Βολάκη (29'). Ο σκόρερ της ΑΕΚ έγινε κάτοχος της μπάλας σε μια αντεπίθεση μετά από κόρνερ του Παναθηναϊκού, έφτασε στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε για να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν συνολικά καλύτερη και έφτασε στο 1-2 στο 81o λεπτό μετά από πάσα του Αποστόλη Χριστόπουλου και  σουτ του αριστερού μπακ Χρηστου Γιαννούλη που είχε περάσει ως αλλαγή.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος):
Αγγελόπουλος, Σβίγκος, Βαλκάνης, Κοσίδης, Χατζηνικολάου, Μαρούτσης, Νούλας (56' Γεωργόπουλος) Πάπα (77' Μούτσα) Ανδρικόπουλος (56' Γιαννούλης) Παπανικολόπουλος (46' Κοντάκης) Κοντορουχάς (56' Χριστόπουλος).

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook