NEA \\

Super League Κ19: ΑΕΚ-Παναιτωλικός 5-2 \\

NEA \\  15/1/2023
Η ΑΕΚ νίκησε 5-2 τον Παναιτωλικό σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 3-0. Το πρώτο γκολ πέτυχε στο 5' ο Τάσος Κοντορουχάς με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ακολούθησε το δεύτερο, δέκα λεπτά αργότερα, με σουτ του Κυριάκου Κυρσανίδη μετά από αρχική προσπάθεια του Αντώνη Γεωργέα και απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα. Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 3-0 με εκπληκτικό σουτ του Λουκά Μαρούτση έξω από την περιοχή. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το πέναλτι που κέρδισε, αφού ο Αλέξανδρος Ταράσης σούταρε άουτ (27'). Τελικά το 3-1 ήρθε στο 60' με γκολ του ίδιου ποδοσφαιριστή.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, ανέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έφτασε σε δύο γκολ ακόμα, με τον Χρήστο Γιαννούλη στο 75' και με τον Χρήστο Νούλα στο 82' μετά από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Γιάννη Βασίλα. Το σκορ έκλεισε ο Βαγγέλης Νικολάου του Παναιτωλικού στο 84'.

ΑΕΚ (Γενναίος  Καραχάλιος): Μπαλαμώτης, Σβίγκος, Χατζηνικολάου, Κοσίδης, Χατζηκυριάκος, Μαρούτσης, Κυρσανίδης (62' Νούλας) Κρουσελνίτσκι (72' Μούτσα) Α. Γεωργέας (46' Γιαννούλης) Κοντάκης (55' Ανδρικόπουλος) Κοντορουχάς (72' Βασίλας)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook