AEΛ-ΑΕΚ 2-4 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  15/2/2021
Η ΑΕΚ νίκησε με 4-2 την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ σε αγώνα της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Interwetten 2020-21 που ήταν προγραμματισμένος για την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου αλλά μετατέθηκε κατά μία μέρα λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο με δύο τέρματα του Νέλσον Ολιβέιρα, η Λάρισα αντέδρασε στο τελευταίο εικοσάλεπτο και ισοφάρισε με τα γκολ του Αλέξανδρου Νικολιά και του Ματίας Ακούνια, όμως το τέλος του αγώνα ήταν συγκλονιστικό: στο 90' ο Χρήστος Αλμπάνης έκανε το 2-3, στις καθυστερήσεις ο Γιώργος Αθανασιάδης έκανε μεγάλη απόκρουση στο (αυστηρό, για χέρι του Λιβάι Γκαρσία) πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπέντζαμιν Μουκάντζο και στην αντεπίθεση ο Νταμιάν Σιμάνσκι έκανε το 2-4 μετά από πάσα του Λιβάι!