ΑΕΚ Β - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  12/1/2022
Μεγάλη νίκη πήρε η ΑΕΚ Β απέναντι στον Λεβαδειακό με 2-1 για τη 13η αγωνιστική της Super League 2, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Αιγάλεω "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης".

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Γιούση, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, στο 19' και το 43', η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πήρε τους τρεις βαθμούς και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας! Για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 35' ο Τζημόπουλος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη του ματς.
6' Ο Νίλι έκανε γύρισμα από δεξιά, ο Κορνέζος προσπάθησε να διώξει, όμως έδωσε στη μπάλα πορεία προς το τέρμα, αλλά ο Χατζηεμμανουήλ έπεσε σωστά στη γωνία του και μπλόκαρε.
10' Ο Δούμτσιος έκλεψε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Χατζηεμμανουήλ κατάφερε να τον νικήσει!
19' Ο Κορνέζος έκανε μια μεγάλη πάσα, η μπάλα έφτασε στην περιοχή, ο Γιούσης κοντρόλαρε, έκανε και το σουτ και την έστειλα στα δίχτυα για το 1-0!
32' Ο Γιούσης πήρε τη μπάλα από αριστερά, έκανε κάποιες προσποιήσεις, έκανε και το σουτ, αλλά ο Στογιάνοβιτς έπεσε στη γωνία του και με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε!
35' Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βήχου, ο Τζημόπουλος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 1-1.
43' Ο Γερολέμου εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, ο Στογιάνοβιτς απέκρουσε ασταθώς και ο Γιούσης με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!
Λήξη πρώτου μέρους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Ο Δούμτσιος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε εντυπωσιακά.
52' Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Νίκας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γερολέμου κατάφερε να διώξει με το κεφάλι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
74' Ο Πολέτο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από αριστερά, ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε σε κόρνερ.
88' Η μπάλα στρώθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή για τον Νίκα, αυτός έκανε το σουτ, όμως ο Μπάμπης πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να διώξει σε κόρνερ.
89' Ο Χριστόπουλος υποδέχθηκε μια βαθιά μπαλιά, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
90+6' Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης (82' Χριστόπουλος), Κορνέζος, Γιαννούτσος (37' Λάτσι), Μπούσης, Μουστακόπουλος (82' Αρβανίτης), Μπάμπης, Γκαρσία (71' Ραντόνια), Γερολέμου, Γιούσης, Ιατρούδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Χάμοντ, Μεχία, Κονέ (46' Νίκας), Νίλι, Πολέτο (82' Συμελίδης), Μουτίνιο (90' Μπαχανάκ), Βήχος (65' Παναγιώτου), Δούμτσιος, Λιάγκας, Τζημόπουλος.

Διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας (ΕΠΣ Ημαθίας)
Βοηθοί: Δημήτριος Νατσιόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας) Αντώνιος Μαυραντωνάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος: Γεώργιος Βρακάς (ΕΠΣ Αθηνών)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τη νίκη της ΑΕΚ Β στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook