MENU

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ-ΑΕΚ Β 3-2 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  17/12/2022
H ΑΕΚ Β ηττήθηκε με 3-2 από τον ΟΦ Ιεράπετρας σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Super League 2, που διεξήχθη στο Βουζουνεράκειο Δημοτικό Στάδιο.

Ο αγώνας άρχισε με ένα πέναλτι που παραχώρησε ο Κάτσικας όταν ανέτρεψε τον Τσορνομάζ και το οποίο ο Μίλερ εκτέλεσε στο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ Β. Το 1-0 ήρθε στο 7' γκολ του Πατρίκ Βουό, όμως η ΑΕΚ Β αντέδρασε και ισοφάρισε στο 41' με κεφαλιά του Μιχάλη Κοσίδη. Στο δεύτερο μέρος, όμως, η ομάδα της Ιεράπετρας ήταν πιο ουσιαστική και έφτασε σε δύο τέρματα με τους Βουό (53') και Αντερέγκεν (63'). Ο Κοσίδης με κεφαλιά στο 77' μείωσε σε 3-2.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1’ Έναρξη του αγώνα.
2' Πέναλτι κερδίζει η Ιεράπετρα σε ανατροπή του Νίκολας Τσορνομάζ από τον Στέφανο Κάτσικα.
3' Ο Ιβάν Μίλερ εκτελεί το πέναλτι και η μπάλα κτυπάει στο αριστερό δοκάρι και απομακρύνεται.
7' Σέντρα του Μίλερ από αριστερά και γκολ με σουτ του Πατρίκ Βουό μέσα από τη μικρή περιοχή, παρά του μαρκάρισμα του Αλέξανδρου Παρρά.
18' Απόκρουση του Βασίλη Χατζηεμμανουήλ σε τετ α τετ με τον Κώστα Μηλιώτη.
19' Νέα επέμβαση Χατζηεμμανυουήλ σε προσπάθεια του Βουό.
24' Κίτρινη κάρτα στον Κορομηλά.
36' Κίτρινη κάρτα στον Αντερέγκεν
41' Το 1-1 για την ΑΕΚ Β με το κόρνερ που εκτέλεσε ο Παρράς και την κεφαλιά του Μιχάλη Κοσίδη που απέκρουσε μέσα από τη γραμμή της εστίας ο τερματοφύλακας Ηλίας Κυρίτσης.
44' Εκτέλεση φάουλ του Κατάλντι από τα αριστερά και κεφαλιά του Μίλερ από την άλλη πλευρά της μικρής περιοχής κτυπάει στο δοκάρι.
45+1' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφιλόπουλο.
45+2’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46’ Έναρξη δευτέρου μέρους.
51' Καλό σουτ του Γιάννη Κορομηλά έξω από την περιοχή φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.
53' Σέντρα του Καραγιάννη από τα δεξιά, κακή απομάκρυνση του του Χατζηεμμανουήλ και κεφαλιά του Βουό από κοντά στα δίχτυα της εστίας της ΑΕΚ Β: 2-1.
63' Ο Αντερέγκεν κάνει το 3-1 με κοντινή προβολή μετά από πάσα του Μηλιώτη.

67' Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Αποστόλης Χριστόπουλος που από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Κυρίτση.
77' Ο Μουστακόπουλος άλλαξε ωραία το παιχνίδι αριστερά προς τον Παρρά που με σέντρα ακριβείας βρήκε στη μικρή περιοχή τον Κοσίδη, για να κάνει αυτός με κεφαλιά το 3-2.
83' Ακυρώνεται ως οφσάιντ γκολ της ΑΕΚ Β σε εκτέλεση φάουλ του Παρρά και σουτ του Χατζηκυριάκου. Πολύ οριακή φάση.
90' Ο Χατζηεμμανουήλ αποσοβεί το 4-2 αποκρούοντας κοντινό πλασέ του Αντερέγκεν.
90+’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ: Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ιτσιος, Ντέτλερ, Κατάλντι (90'+3' Καλλιτσουνάκης) Τσορνομάζ, Μηλιώτης (85' Κόλα) Μύλερ, Βουό (80' Μπλανκ Καζάου) Αντερέγκεν
ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Χριστοφιλόπουλος (62' Χατζηκυριάκος) Κάτσικας, Ντάικο, Παρράς, Μουστακόπουλος, Κορομηλάς (73' Τρούμπουλος) Α. Χριστόπουλος, Γεωργέας (62' Δημητρίου) Πάπα (38' Γκολφίνος) Κοσίδης.

Διαιτητής: Γιάννης Ρούτσης (ΕΠΣ Κορίνθου)
Βοηθοί: Γιώργος Δασκαλομαρκάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου) Γιώργος Βλαχάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
4ος: Ραφαήλ Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook