ΑΕΚ Β - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 4-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  28/5/2023
Η ΑΕΚ Β νίκησε 4-1 την Παναχαϊκή σε αγώνα που διεξήχθη στο Σεραφείδειο, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν απόλυτη κυρίαρχος σε όλο τον αγώνα και προηγήθηκε στο 37' με προσωπικό γκολ του Γιάννη Γερολέμου. Ο Θεοδόσης Μαχαίρας έκανε το 2-0 με σουτ στην κλειστή γωνία στο 53', ο Γιάννης Μπουρλάκης μείωσε για την Παναχαϊκή με εντυπωσιακό σουτ στο 60', όμως η ΑΕΚ Β απάντησε με δύο ακόμα γκολ, στο 69' από τον Τζούντα Γκαρσία (που λίγο αργόυτερα έφυγε τραυματίας) και από τον Αποστόλη Χριστόπουλο στο 87'.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
22' Σωτήρια επέμβαση Θεοχάρη σε τετ α τετ με τον Μπουρλάκη.
33' Κόρνερ του Μαχαίρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Ραντόνια στο δεύτερο δοκάρι και δύσκολη απόκρουση Κολοβούρη σε νέο κόρνερ
34' Σέντρα Μαχαίρα από τα αριστερά, ο Κοσίδης δεν κάνει καλή επαφή από πολύ κοντά και η ευκαιρία χάνεται.
37' Το 1-0 για την ΑΕΚ Β. Η υπεροχή των γηπεδούχων αποφέρει μετουσιώνεται σε γκολ όταν ο Γιάννης Γερολέμου κλέβει την μπάλα από τον Κάρλος και πλασάρει τον Κολοβούρη.
39' Δύο αποκρούσεις Κολοβούρη στην ίδια φάση, πρώτα σε σουτ του Μαχαίρα και στη συνέχεια σε σουτ του Χριστόπουλου.
40' Κίτρινη κάρτα είδε ο Στασινόπουλος
45' Κίτρινη κάρτα είδε ο Μαχαίρας
45+2’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δεύτερου μέρους.
51' Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κοσίδη μέσα από την περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι!
54' Το 2-0 για την ΑΕΚ Β με σουτ του Θεοδόση Μαχαίρα στη δεξιά γωνία του Κολοβούρη, μετά από άψογη συνεργασία με τον Γιάννη Γερολέμου.
60' Η Παναχαϊκή μειώνει σε 2-1 με εντυπωσιακό σουτ του Γιάννη Μπουρλάκη έξω από την περιοχή.
69' Κόρνερ του Μαχαίρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Γκαρσία και 3-1
70' Δοκάρι για την Παναχαϊκή μετά από κεφαλιά του Λαρέα.
73' Αναγκαστική αλλαγή του τραυματία Τζούντα Γκαρσία με τον Αλέξη Γκολφίνο.
84' Εντυπωσιακή απόκρουση Κολοβούρη σε σουτ του Λέλεκα.
87' Σέντρα του Σταμούλη από δεξιά και το 4-1 για την ΑΕΚ Β με ωραίο άλμα και κεφαλιά του Χριστόπουλου
90+3’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
ΑΕΚ Β:
 Θεοχάρης, Ντάικο (65' Σκόνδρας) Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Σταμούλης, Ραντόνια, Γερολέμου (56' Λέλεκας) Παρράς, Απ. Χριστόπουλος, Μαχαίρας, Κοσίδης (56' Τζ. Γκαρσία - 73' Γκολφίνος).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Τοπάλ (57' Αντωνιάδης) Λιοφάγος, Ρουγκάλας (75' Τσακμάκης) Λαρέα, Χαντί (76' Σίλβα) Ζυγκερίδης, Κωνσταντόπουλος, Μπουρλάκης, Στασινόπουλος (52' Παπαχρονόπουλος) Κάρλος.

Διαιτητής: Δημήτρης Χουλιάρας (ΕΠΣ Εύβοιας)
Βοηθοί: Κυριάκος Βιτσεντζάτος (ΕΠΣΑΝΑ) Αντώνης Καλλής (ΕΠΣΑΝΑ)
4ος: Γιώργος Αλάμπεης (ΕΠΣ Αθηνών)