ΑΕΚ - Κισσαμικός 5-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  23/1/2019
Η ΑΕΚ επικράτησε με 5-0 του Κισσαμικού στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας με συνολικό σκορ 6-1.

H ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη σημείωσε δύο πολύ όμορφα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκο Γκάλο στο 21' και σουτ του Νέναντ Κρίστιτσιτς έξω από την αντίπαλη περιοχή επτά λεπτά αργότερα (το πρώτο γκολ του Σέρβου διεθνή μέσου με την κιτρινόμαυρη φανέλα).

Στο 57ο λεπτό ο αρχηγός της Ένωσης, Πέτρος Μάνταλος, «έγραψε» το 3-0 εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Λούκας Μπογέ από τον Άγγελο Ζιούλη. Την σκυτάλη του σκοραρίσματος στη συνέχεια πήρε ο Μάρκο Λιβάια, πετυχαίνοντας δύο γκολ, με εκτέλεση φάουλ στο 78' και κοντινή κεφαλιά έπειτα από γύρισμα του Μιχάλη Μπακάκη τέσσερα λεπτά αργότερα, για το τελικό 5-0 επί του Κισσαμικού.

H AEK θα μάθει τον αντίπαλό της στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου, στην προσπάθειά της να φτάσει στον τελικό της διοργάνωσης για 4η συνεχόμενη σεζόν, στην κλήρωση της Παρασκευής (12.00).