ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-2 σε φιλικό \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  22/11/2014
Η ΑΕΚ νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό σε φιλικό αγώνα κεκλεισμένων των θυρών στο Ολυμπιακό Στάδιο. Η γηπεδούχος προηγήθηκε στο ημίχρονο με τα γκολ των Αραβίδη και Πλατέλλα, ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Δώνη και Μπερίσα, αλλά ο η ΑΕΚ έφτασε στη φιλική νίκη με κεφαλιά του Ντακόλ.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ: 22. Ανέστης, 27. Μπακάκης, 26. Κολοβέτσιος, 5. Λαμπρόπουλος, 3. Πεταυράκης, 6. Κορδέρο, 10. Ανάκογλου, 11. Πλατέλλας, 20. Μάνταλος, 7. Μπαρμπόσα, 21. Αραβίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 1. Κοτσόλης, 31. Μπούρμπος, 5. Τριανταφυλλόπουλος, 23. Σίλντενφελντ, 24. Ρισβάνης, 3. Χουχούμης, 26. Ντίνας, 8. Λαγός, 22. Μπούι, 7. Κλωναρίδης, 35. Πέτριτς.

Η εξέλιξη του αγώνα

21' σουτ του Κλωναρίδη μπλόκαρε ο Ανέστης

28' το 1-0 από τον Αραβίδη με πλασέ στο ύψος του πρώτου δοκαριού μετά από σέντρα του Μπαρμπόσα από τα αριστερά

33' δοκάρι για τον Παναθηναϊκό με δυνατό σουτ του Ρισβάνη μέσα από την περιοχή

35' το 2-0 από τον Πλατέλλα με ωραίο τεχνικό σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή

38' μπαλιά του Μπαρμπόσα στον Ανάκογλου και πλασέ του τελευταίου, όμως ο Τριανταφυλλόπουλος έδιωξε πάνω στη γραμμή

44' ο Ντακόλ στη θέση του Μάνταλου

Δεύτερο ημίχρονο με νέα ενδεκάδα για τον Παναθηναϊκό: 15. Στιλ, 2. Σπυρόπουλος, 4. Κουτρουμπής, 6. Μέντες, 9. Μπεργκ, 11. Μπαϊράμι, 17. Μπερίσα, 18. Δώνης, 21. Νάνο, 28. Σταματάκης, 29. Νίνης.

47' ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 2-1 με τον Δώνη μετά από κεφαλιά πάσα του Μπεργκ

55' το 2-2 για τον Παναθηναϊκό με τον Μπερίσα

59' Ζόριτς και Μάρκος Ντούνης στις θέσεις των Αραβίδη και Πλατέλλα αντίστοιχα

60' δοκάρι για τον Παναθηναϊκό με τον Μπεργκ

65' το 3-2 για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Ντακόλ από κοντά μετά από σέντρα του Μπακάκη και κεφαλιά-πάσα του Ζόριτς

66' Ρόβας και Σαρρής αντί των Ανάκογλου και Λαμπρόπουλου αντίστοιχα

69' ο Μπρέσεβιτς στη θέση του Μπαρμπόσα

74' Γροντής και Φαγέ στις θέσεις των Πεταυράκη και Κορδέρο

77' σουτ του Μπρέσεβιτς και ωραία απόκρουση του Στιλ

85' Σβάρνας και Τζανετόπουλος αντί των Μπακάκη και Κολοβέτσιου

Λήξη του φιλικού, ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-2.