ΑΕΚ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 4-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  13/8/2022
Η ΑΕΚ νίκησε 4-0 την Προοδευτική στο Σεραφείδειο σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα προπονητικού χαρακτήρα διάρκειας τριών 45λεπτων.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

ΠΡΩΤΟ 45ΛΕΠΤΟ
Η αρχική σύνθεση της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Βίντα, Γιόνσον, Αμραμπατ, Πινέδα, Αραούχο, Τσούμπερ, Σιμάνσκι, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Μάνταλ
8’ Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ με σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή που απέκρουσε ο Αστράς.
12’ Κάθετη μπαλιά του Γιόνσον στον Μάνταλο που μπήκε από την περιοχή και σούταρε για να περάσει η μπάλα διαγώνια άουτ.
15’ Παράλληλη πάσα του Χατζισαφί από αριστερά και κίνηση του Αραούχο στο πρώτο δοκάρι που με προβολή έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.
20’ Το 1-0 για την ΑΕΚ με σουτ του Ορμπελίν Πινέδα μετά από ενέργεια και πάσα του Στίβεν Τσουμπερ από τα αριστερά
28’ Δύσκολη απόκρουση του Αστρά σε σουτ του Πινέδα.
30’ Εντυπωσιακό δεύτερο γκολ από τον Πινέδα που έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε στην περιοχή, έκανε μία ντρίπλα και πλάσαρε υποδειγματικά.
45’ Ο Γιόνσον πήρε τη μπάλα από τον Αμραμπατ, κινήθηκε κάθετα και βρήκε στα αριστερά μέσα στην περιοχή τον Γιόνσον που με σουτ πέτυχε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ.
Τέλος α’ 45λεπτου: ΑΕΚ-Προοδευτική 3-0.

ΔΕΥΤΕΡΟ 45ΛΕΠΤΟ
16’ Ο Αμραμπατ από τα δεξιά βρήκε τον Τσούμπερ μέσα στην περιοχή και αυτός με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
17’ Λιβάι Γκαρσία στη θέση του Μάνταλου
20’ Ο Ρότα στη θέση του Βίντα
23' Ο Αμραμπατ βρήκε κάθετα στο Γιόνσον που σούταρε για να αποκρούσει ο Αστράς και στην εξέλιξη της φάσης ο Αμραμπατ έκανε σέντρα για να κάνει την κεφαλιά ο Λιβάι πάνω σε αμυντικό.
24’ Ο Αστράς αποκρούει σε τετ α τετ με τον Ρότα.
33’ Ο Γκαρσία πέρασε τρεις παίκτες από τα αριστερά, έδωσε παράλληλα στον Τσούμπερ και αυτός σούταρς για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο γκολκίπερ.
37’ Ο Μοχαμάντι στη θέση του Αμραμπατ.
Τέλος β’ 45λεπτου: ΑΕΚ-Προοδευτική 3-0.

ΤΡΙΤΟ 45ΛΕΠΤΟ
Στο τρίτο 45λεπτο η ΑΕΚ αγωνίζεται με την εξής σύνθεση: Αθανασιάδης, Ραντόνια, Μήτογλου, Λάτσι, Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Μοχαμάντι, Γιούσης, Ρότα, Γκαρσία.
9’ Ο Μοχαμάντι με σέντρα-αουτ από τα αριστερά (που κόντραρε και σε σώμα αντιπάλου) πέτυχε το 4ο γκολ της ΑΕΚ.
20’ Βγήκαν για την ΑΕΚ οι Ραντόνια, Γιούσης, Λάτσι και μπήκαν οι Κοσίδης, Μισελέν, Αλμπάνης.
31’ Σέντρα του Μοχαμάντι από τα αριστερά και κεφαλιά του Κοσίδη λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Τέλος αγώνα: ΑΕΚ-Προοδευτική 4-0.

Για την Προοδευτική ξεκίνησαν οι Αστράς, Αλεξίου, Παρασκευόπουλος, Ποτουρίδης, Αλεξίου, Πατσατζόγλου, Παντελίδης. Μεγαρίτης, Πίσσας, Θεοδωρίδης, Ευθυμίου, Κυριαζής.
Αγωνίστηκαν και οι Καραργύρης, Νταβιώτης, Σινκ, Τζανουλίνο, Αγγελόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Γκαργκαλατζίδης, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης.