ΑΕΚ Β - ΧΑΝΙΑ 0-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  27/1/2023
Η ΑΕΚ Β γνώρισε την ήττα από τα Χανιά με 0-1, σε ματς που διεξήχθη στο Σεραφείδειο, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου αναγκάστηκε να αγωνιστεί για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Αλέξανδρου Παρρά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ είδε να καταλογίζεται σε βάρος της και ένα τουλάχιστον αυστηρό πέναλτι, το οποίο, όμως, απέκρουσε ο Παναγιώτης Γκίνης. Ωστόσο, δημιούργησε τις προϋποθέσεις να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς τελικά να τα καταφέρει.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη της αναμέτρησης.
6’ Ωραία σέντρα του Γκολφίνου από αριστερά, ο Γκολφίνος έκανε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Καλογεράκης απέκρουσε!
25’ Ο Μάναλης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά ο Γκίνης απέκρουσε εντυπωσιακά.
27’ Ο Γερολέμου έπαιξε κάθετα για τον Ζίνι, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
41’ Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Ντάικο προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Γκίνη!
45+1’ Ο Αλέξανδρος Παρράς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, για μαρκάρισμα, με την ΑΕΚ Β να συνεχίζει με 10 παίκτες.
45+2’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δεύτερου μέρους.
48’ Ο Τσέλιος έκανε σέντρα από αριστερά, ο Μπουτσάκης με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1!
52’ Ο Μπουτσάκης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
53’ Καταπληκτική ενέργεια του Ζίνι από αριστερά, έκανε και το γύρισμα, ο Γκολφίνος πλάσαρε με τη μία, αλλά ο Μπάτζιος έκοψε πριν από τη γραμμή του τέρματος!
64’ Ο Ζίνι έκανε νέα επέλαση από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Καλογεράρης απέκρουσε!
72’ Γύρισμα του Λεμονή από δεξιά, ο Κόλα εξ επαφής έστειλε τη μπάλα πάνω από το τέρμα του Γκίνη!
78’ Ο Μάναλης κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα από τον Ντάικο, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, ωστόσο ο Γκίνης κατάφερε να αποκρούσει!
90+4’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Β:
Γκίνης, Ντάικο, Τρούμπουλος, Παρράς, Σταμούλης, Γερολέμου, Σαμπανάτζοβιτς (55' Ρουκουνάκης), Μπότος (80' Σπυριδάκης), Χριστόπουλος Ευθ. (66' Σκόνδρας), Γκολφίνος, Ζίνι.

ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Ρότσα, Γιαμπερέ, Κατσούρρι (81' Μαρτσάκης), Μπάτζιος, Καμαρά (46' Ναζίμ), Μπουρσέλης (68' Κόλα), Μπουτσάκης (56' Λεμονής), Τσέλιος, Μάναλης, Μανουσάκης (81' Ζέκχοφ).

Διαιτητής: Γεώργιος Μπαλαχούτης (ΕΠΣ Πειραιά).
Βοηθοί: Τιμολέων Γεωργακόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά) Δημήτριος Φίλος (ΕΠΣ Βοιωτίας).
4ος: Ανδρομάχη Τσιοφλίκη (ΕΠΣ Λάρισας).