Εγκαίνια στο Σεραφείδειο με νίκη για την ΑΕΚ Β! \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  6/4/2022
Η ΑΕΚ Β νίκησε 3-1 τον Ηρόδοτο στον ιστορικό πρώτο αγώνα της στο Σεραφείδειο γήπεδο των Σπάτων, για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Με την ομάδα μας να αγωνίζεται για πρώτη φορά ουσιαστικά ως γηπεδούχος και τον κόσμο της να δίνει τον τόνο, ο Ευθύμης Χριστόπουλος άνοιξε το σκορ στο 53’, έπειτα από ωραία σέντρα του Τζούντα Γκαρσία.

Ο Ιατρούδης πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0, όμως ο Ηρόδοτος κατάφερε προσωρινά στο 64’ να μειώσει σε 2-1. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ έμεινε και με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αλέξανδρου Παρρά, ο Χρήστος Γιούσης στις καθυστερήσεις ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη του ματς
5’ Ο Ραντόνια μπήκε στην περιοχή από δεξιά, βρήκε τη μπάλα στρωμένη, έκανε το σουτ, αλλά ο Κρόστα απέκρουσε με υπερένταση!
7’ Ο Τζούντα Γκαρσία δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Κρόστα με σωστή τοποθέτηση μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
14’ Ο Γιούσης εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, ο Κορνέζος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
19’ Ο Ιατρούδης εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος γύρισμα και έκλεψε τη μπάλα από πολύ πλάγια θέση αριστερά, πέρασε και τον Κρόστα, αλλά το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!
22’ Ο Χριστόπουλος υποδέχθηκε από δεξιά μέσα στην περιοχή μια μεγάλη μπαλιά, έκανε με τη μία το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.
26’ Ο Γερολέμου δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Κρόστα μπλόκαρε.
41’ Ο Γιούσης έκανε γύρισμα από αριστερά, ο Παρράς μέσα στην περιοχή κοντρόλαρε, έκανε και το σουτ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!
43’ Ο Χαλκιαδάκης έκανε με τη μία ένα πλασέ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.
44’ Ο Γερολέμου βρήκε κάθετα μέσα στην περιοχή τον αμαρκάριστο Γιούση, ωστόσο αυτός δεν έπιασε καλά το πλάσε, με τον Κρόστα να μπλοκάρει!
45+1' Λήξη πρώτου μέρους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
49’ Ο Ιατρούδης μέσα στην περιοχή από αριστερά, πέρασε τον Κρόστα, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Γκαρσία δεν πρόλαβε να πάρει την κεφαλιά προ του τέρματος!
51’ Ο Γιούσης εκτέλεσε πλασαριστά ένα φάουλ για τον Παρρά, αυτός έκανε ωραία σέντρα παράλληλα με την εστία, όμως τρεις παίκτες της ΑΕΚ δεν πρόλαβαν να βάλουν την προβολή!
53’ Ο Ιατρούδης άνοιξε τη μπάλα για τον Γκαρσία από δεξιά, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Χριστόπουλος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!!!
56’ Ο Γκόμεζ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
58’ Ο Γερολέμου βρήκε ωραία με διαγώνια μπαλιά τον Ιατρούδη, αυτός έκανε το πλάσε και νίκησε τον Κρόστα για το 2-0!!!
63’ Ο Γιούσης άνοιξε ωραία τη μπάλα για τον Γερολέμου, αυτός έκανε με τη μία το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κρόστα έπεσε σωστά και μπλόκαρε.
64’ Ο Χαλκιαδάκης με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χατζηεμμανουήλ και μείωσε σε 2-1.
76’ Ο Γκαρσία υποδέχθηκε μια μεγάλη μπαλιά, με ωραίο κοντρόλ μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από δεξιά, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ!
79’ Ο Μπούσης συνδυάστηκε με τον Γιούση, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε και το σουτ, αλλά ο Κρόστα μπλόκαρε.
84’ Ο Παρράς και ο Κορτσάμ αντίκρισαν από μια κίτρινη κάρτα, όμως για τον παίκτη της ΑΕΚ ήταν η δεύτερη, με την ΑΕΚ να συνεχίζει με δέκα παίκτες!
90+2’ Ο Γκαρσία έκανε ωραία αλλαγή παιχνιδιού και ο Γιούσης με φανταστική προσωπική ενέργεια βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 3-1!!!
90+4' Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια (80' Σταμούλης), Λάτσι, Κορνέζος, Παρράς, Γερολέμου (86' Γιαννούτσος), Μπάμπης, Χριστόπουλος Ευθ. (71' Μπούσης), Γκαρσία Τζ., Γιούσης, Ιατρούδης (80' Γκολφίνος).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κρόστα, Ασίγκμπα (37' λ.τ. Κόρτσαμ), Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Γκόμεζ, Καντέ (69' Αμπουμπακάρι), Μπαρμπόσα (69' Γκίνης), Αποστολίδης (59' Ντιμ), Βρεττός, Χαλκιαδάκης, Ποζατζίδης.

Διαιτητής: Βασίλειος Φίτσας (ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας)
Βοηθοί: Παύλος Φραγκούλης (ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας) Κωνσταντίνος Τσακίρης (ΕΠΣ Δράμας)
4ος: Στυλιανός Λεωνίδας (ΕΠΣ Τρικάλων)

Το βίντεο των γκολ του αγώνα από το AEK TV

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook