ΑΕΚ Β - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β 1-2 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  13/1/2023
Η ΑΕΚ Β γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό Β με 1-2, σε ματς που διεξήχθη στο Σεραφείδειο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και μάλιστα ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί, στο 22' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ευθύμη Χριστόπουλου. Όμως, με δύο σουτ του Χρήστου Λιάτσου, στο 26' και στο 39' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας πίεσε για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε, ενώ στο 70' δεν της δόθηκε και καθαρό πέναλτι, όταν ο Ιμπαγάσα κοντρόλαρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή με το αριστερό του χέρι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη της αναμέτρησης.
1’ Ο Γκολφίνος έκανε σέντρα από αριστερά, ο Ζίνι προ του τέρματος έκανε την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ!
6’ Ο Ευθύμης Χριστόπουλος έκανε μια ωραία προσωπική ενέργεια, έπιασε και το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το τέρμα του Παπαδούδη.
7’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και λάθος απομάκρυνση ο Ζίνι έπιασε το γυριστό σουτ, αλλά ο Παπαδούδης απέκρουσε με υπερένταση!
9’ Ο Σταμούλης έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ντάικο μόνος του στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής δεν κατάφερε να πιάσει όπως θα ήθελε την κεφαλιά.
22’ O Αποστόλης Χριστόπουλος κέρδισε πέναλτι, ο Ευθύμης Χριστόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0!
26’ Ο Λιάτσος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Χατζηεμμανουήλ βρήκε τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το 1-1.
39’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Λιάτσος έκανε με τη μια ένα σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.
45+7’ Ο Σταμούλης έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ευθύμης Χριστόπουλος από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Αποστόλη Χριστόπουλο που μπήκε στη φάση στην εξέλιξή της να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
45+2’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δεύτερου μέρους.
49’ Ο Ευθύμης Χριστόπουλος δοκίμασε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
68’ Ο Ζίνι υποδέχθηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το κοντρόλ, αλλά πλάσαρε άουτ.
70’ Σέντρα του Σταμούλη, ο Ιμπαγάσα κοντρόλαρε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής δεν υπέδειξε το πέναλτι, ο Παρράς έκανε σέντρα, αλλά ο Ζίνι δεν κατάφερε στο δεύτερο δοκάρι να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε.
90+6’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης Κ., Κάτσικας, Ντάικο, Παρράς, Ρουκουνάκης (87' Σταμούλης Γ.), Γερολέμου, Χριστόπουλος Ε., Χριστόπουλος Απ. (61' Σπυριδάκης), Γκολφίνος (61' Σκόνδρας), Ζίνι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Παπαδούλης, Λιάτσος (85' Κουτσίδης), Καλογερόπουλος, Αποστολόπουλος, Μαυρουδής, Μαρίνος (85' Κεραμίδης), Κατσουλίδης (70' Νίκολιτς), Κωστή, Χρυσόπουλος, Βλαχομήτρος (70' Μπα), Καρακούτης (76' Ιμπαγάσα).

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κων/νος Καλαμπόκης (ΕΠΣ Αιτ/νίας) Ηλίας Κωνσταντίνου (ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας)
4ος: Ανδρέας Βλάχος (ΕΠΣ ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ)