ΑΕΚ Β - ΠΑΟ ΡΟΥΦ 3-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  26/11/2022
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 2022-23 πέτυχε η ΑΕΚ Β, η οποία επιβλήθηκε με 3-1 του ΠΑΟ Ρουφ στο Σεραφείδειο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν η απόλυτη κυρίαρχος της αναμέτρησης και άνοιξε το σκορ στο 27’, όταν ο Γιάννης Κορομηλάς έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Αποστόλη Χριστόπουλο και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 60’ ο Ευθύμης Χριστόπουλος κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος για το 2-0, ενώ στο 66’ ο Κορομηλάς έβγαλε νέα ασίστ, αυτή τη φορά για τον Γιάννη Γερολέμου, ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ έκανε το 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 89’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπύρου Βενάρδου.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη του αγώνα.
17’ Ο Παρράς έκανε ωραία ενέργεια, πάσαρε για τον Σκόνδρα, ο οποίος έκανε το πλασέ από δεξιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Κουνάδης απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ!
27’ Ο Κορομηλάς έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά για τον Αποστόλη Χριστόπουλο και αυτός με πλασέ νίκησε τον Κουνάδη για το 1-0!!!
31’ Ο Κάτσικας δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
39’ Ο Γερολέμου έκλεψε τη μπάλα και έκανε απευθείας ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ!
41’ Νέο δυνατό σουτ του Γερολέμου από τα όρια της περιοχής, ο Κουνάδης απέκρουσε εντυπωσιακά!
45+1’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου μέρους.
46’ Ο Ευθύμης Χριστόπουλος έκανε κάθετη για τον Αποστόλη Χριστόπουλο, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!
60’ Ο Ευθύμης Χριστόπουλος έκανε ωραία ενέργεια και σέντρα από αριστερά, ο Πανουργιάς σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ευθύμης Χριστόπουλος, ο οποίος ευστόχησε για το 2-0!!!
64’ Ο Γερολέμου εκτέλεσε κόρνερ, ο Σκόνδρας πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
66’ Ο Κορομηλάς έβγαλε ωραία κάθετη για τον Γερολέμου, αυτός βγήκε τετ α τετ, πέρασε και τον Κουνάδη και με πλασέ έκανε το 3-0!!!
86’ Ο Γκολφίνος έκανε κούρσα από δεξιά, γύρισε ωραία στο πέναλτι, ο Λέλεκας πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Κουνάδη.
89’ Ο Βερνάρδος κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σταμούλη και με εύστοχη εκτέλεση του ίδιου ο ΠΑΟ Ρουφ μείωσε σε 3-1.
90+3’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Β: Γκίνης, Σταμούλης, Κάτσικας, Ντάικο (84' Χριστοφιλόπουλος), Παρράς, Πάπα, Γερολέμου (70' Σαμπανάτζοβιτς), Ε. Χριστόπουλος (78' Γεωργέας), Κορομηλάς (84' Λέλεκας), Σκόνδρας, Απ. Χριστόπουλος (78' Γκολφίνος).