ΑΕΚ Β - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 3-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  12/12/2022
Η ΑΕΚ Β επικράτησε με 3-0 της Προοδευτικής, στο Σεραφείδειο των Σπάτων, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 2022-23.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε και αποτελεσματική, καθώς στο 52' προηγήθηκε με αυτογκόλ του Ντάνιαν Πάβλας, έκανε το 2-0 στο 67' με κεφαλιά του Αϊντί Ντάικο και έφτασε στο τελικό σκορ στο 90' με εξαιρετικό σουτ του Σπύρου Σκόνδρα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη του αγώνα.
5’ Ο Ευθύμης Χριστόπουλος έστρωσε τη μπάλα για τον Κορομηλά, αυτός έκανε το σουτ με τη μία, ο Καραργύρης απέκρουσε με υπερένταση!
14’ Ο Κορομηλάς έκανε μια ντρίμπλα, έκανε και το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Καραργύρης έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.
22’ Έπειτα από σέντρα του Παρρά και αρχική απομάκρυνση, ο Λαέρτ Πάπα έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
35’ Ο Γιαννιτσάνης δοκίμασε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο Χατζηεμμανουήλ μπλόκαρε εύκολα.
45’ Ο Παρράς έκανε σέντρα από αριστερά, ο Κορομηλάς έβαλε την προβολή, αλλά ο Καραργύρης μπλόκαρε.
45+2’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου μέρους.
52’ Ο Ευθύμης Χριστόπουλος έκανε σέντρα από αριστερά, ο Πάβλας προσπάθησε να διώξει, όμως έκανε μια στραβοκλωτσιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0!
58’ Σουτ του Μουστακόπουλου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
67’ Ο Μουστακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντάικο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και νίκησε τον Καραργύρη για το 2-0!
89’ Ο Γεωργέας έκανε σέντρα από αριστερά, ο Σκόνδρας στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ από κοντά, όμως ο Καραργύρης απέκρουσε με το πόδι!
90’ Ο Κορομηλάς έκανε ωραία προσποίηση, η μπάλα στρώθηκε στον Σκόνδρα, αυτός έκανε με τη μία το σουτ από τα όρια της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0!
90+3’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Πάπα (62' Χριστοφιλόπουλος), Κάτσικας, Ντάικο, Παρράς (82' Γεωργέας), Μουστακόπουλος, Ρουκουνάκης (86' Δημητρίου), Χριστόπουλος Ε., Κορομηλάς, Σκόνδρας, Χριστόπουλος Α. (86' Γκολφίνος)

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ:
Καραργύρης, Καρρίκι, Ποτουρίδης, Φαζός, Μεγαρίτης (63' Αγγελόπουλος), Γιόβιτς, Πίσσας (77' Νομικός), Γκαργκαλατζίδης (63' Ευθυμίου), Τσακίρης (77' Λαζαρίδης), Πάβλας (71' Σινγκ), Γιαννιτσάνης.

Διαιτητής: Γιώργος Πατεμτζής (ΕΠΣ Ηρακλείου)
Βοηθοί: Νικόλαος Μαυροκορδόπουλος (ΕΠΣ Αργολίδας) Κωνσταντίνος Μάτσας (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος: Παναγιώτης Κουκουλάς (ΕΠΣ Λέσβου)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook