ΑΕΚ Β - ΡΟΔΟΣ 5-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  13/4/2022
Η ΑΕΚ Β νίκησε 5-0 τη Ρόδο στο Σεραφείδειο γήπεδο των Σπάτων, σε παιχνίδι για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα του Νίκου Παναγιωτάρα, η οποία άνοιξε το σκορ στο 6' με ωραίο πλασέ του Χρήστου Γιούση. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Γιάννης Κορομηλάς, ο οποίος στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα πέτυχε τα δύο πρώτα επαγγελματικά γκολ της καριέρας του στο 35' και στο 44', αμφότερα με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 77' ήταν η σειρά του Παναγιώτη Γεωργέα να πετύχει το πρώτο του επαγγελματικό γκολ με κοντινό πλασέ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε δύο λεπτά αργότερα ο Μιχάλης Κοσίδης με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη του ματς.
1’ Έπειτα από λάθος απομάκρυνση της άμυνας, ο Γιάννης Κορομηλάς έκανε ένα πλασέ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
5’ Ο Ραντόνια βρήκε κάθετα τον Χριστόπουλο μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε με τη μία το σουτ, αλλά ο Σουλάι απέκρουσε εντυπωσιακά!
6’ Ο Γιούσης υποδέχθηκε τη μπάλα από αριστερά μέσα στην περιοχή, προχώρησε και με εξαιρετικό πλάσε την έστειλε στην απέναντι γωνία για το 1-0!!!
10’ Ο Τζούντα Γκαρσία δοκίμασε ένα πλασέ λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Σουλάι απέκρουσε.
35’ Ο Γερολέμου έστρωσε ωραία στα όρια της περιοχής για τον Κορομηλά και αυτός με δυνατό πλάσε έκανε το 2-0!!!
43’ Ο Μπάμπης έπιασε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
44’ Ο Μιτάι έκανε γύρισμα από αριστερά μέσα στην περιοχή, ο Κορομηλάς στόπαρε και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σουλάι για το 3-0!!!
45+' Λήξη πρώτου μέρους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
48’ Ο Γιούσης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Σουλάι.
63’ Ο Μιτάι έκανε γύρισμα από αριστερά, ο Κορομηλάς έπιασε με τη μία το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
74’ Ο Γιάννης Κορομηλάς έκανε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!
76’ Ο Τσάβες Γκαρσία εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ για τη Ρόδο, ο Θεοχάρης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
77’ Ο Πάπα Λαέρτ έκανε ωραίο γύρισμα από αριστερά και ο Παναγιώτης Γεωργέας με πλασέ από κοντά έκανε το 4-0!!!
79’ Ο Κοσίδης έπαιξε το ένα – δύο με τον Γεωργέα μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0!!!

90+3' Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Β: Θεοχάρης, Ραντόνια, Λάτσι, Αρβανίτης, Μιτάι (68' Παρράς), Γερολέμου (46' Πάπα), Μπάμπης, Γκαρσία Τζ. (46' Γεωργέας), Κορομηλάς, Γιούσης (60' Κοσίδης), Χριστόπουλος Ευθ. (68' Χριστόπουλος Απ.).

ΡΟΔΟΣ: Σουλάι, Νικολόπουλος, Χύσι, Μακρυδημήτρης, Μαρτσάκης, Μάρκοβιτς, Καψάλης, Τσάβες, Καραγεώργης, Παπάζογλου, Μπότος.

Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας (ΕΠΣ Καβάλας)
Βοηθοί: Ισίδωρος Αρμακόλας (ΕΠΣ Κυκλάδων) Νικόλαος Σάββας (ΕΠΣ Σερρών)
4ος: Νικόλαος Μπαϊλής (ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας)