ΑΕΚ Β - ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  19/3/2022
Η ΑΕΚ Β επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε της Ζακύνθου 1-0, σε αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής της Super League 2, που διεξήχθη στο γήπεδο «Γεώργιος Καμάρας» στη Ριζούπολη.

Η ομάδα του Νίκου Παναγιωτάρα είχε την καθολική υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες και τελικά βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 85', με γυριστό σουτ του Χρήστου Γιούση μέσα από την περιοχή. Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο του AEK TV.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη του ματς
10’ Σουτ του Γιούση μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Πατσιογεώργος.
11’ Ο Γιαννούτσος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.
12’ Συρτό γύρισμα του Ραντόνια από δεξιά παράλληλα με την εστία, ο Κοσίδης δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή!
23’ Ο Γιούσης εκτέλεσε κόρνερ, ο Γερολέμου πήρε την κεφαλιά, όμως ο Σαούλ έδιωξε πάνω στη γραμμή πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα!
28’ Έπειτα από μια βαθιά μπαλιά του Γερολέμου, ο Πατσιογεώργος, για να προλάβει τον Χριστόπουλο έπιασε τη μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα.
32’ Ο Μιτάι έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Μέντες.
39’ Δυνατό σουτ του Ραντόνια λίγο έξω από την περιοχή, απέκρουσε με υπερένταση ο Μέντες!
45+1’ Σέντρα του Γιούση, ο Χριστόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μέντες απέκρουσε στη γωνία του!
45+5' Λήξη πρώτου μέρους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
52’ Ο Γιούσης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, ο Γιαννούτσος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ εξ επαφής, όμως ο Μέντες απέκρουσε ενστικτωδώς!
68’ Ο Γκατσία με κεφαλιά – πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Γιούση, αυτός πλάσαρε πάνω από τον Μέντες, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
71’ Ο Γκαρσία έκανε γύρισμα από δεξιά, ο Κοσίδης έστρωσε με το κεφάλι στον Ιατρούδη, αυτός προ του τέρματος σούταρε, αλλά ο Μέντες απέκρουσε με το σώμα!
75’ Ο Γιούσης έπαιξε το ένα – δυο με τον Μιτάι μέσα στην περιοχή, έκανε και το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ!
79’ Σουτ του Ρουκουνάκη από τα όρια της περιοχής, μπλόκαρε με δυσκολία ο Μέντες.
83’ Ο Μπάμπης δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
85’ Έπειτα από πάσα του Ρουκουνάκη, ο Γιούσης έκανε ένα γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0!!!
90+5' Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μιτάι, Μουστακόπουλος (87' Μπούσης), Μπάμπης (61' Γκαρσία), Χριστόπουλος (68' Ιατρούδης), Γερολέμου (68' Ρουκουνάκης), Γιούσης, Κοσίδης (87' Κορομηλάς).

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Πατσιογεώργος, Καράμι, Κούνια, Σοάρες, Καλλιβωκάς, Κιτόκο (90' Σούρμπης), Νικολακόπουλος, Κοναγκάγια (31' Μέντες), Μπαζάν (90' Καρδάρης), Ρουκουά (31' Λαμπόγλου), Σαούλ (66' Ματέους).

Διαιτητής: Ελένη Αντωνίου (ΕΠΣ Αχαϊας)
Βοηθοί: Σπήλιος Οικονόμου (ΕΠΣ Αχαϊας) Γεωργία Κομισοπούλου (ΕΠΣ Χανίων)
4ος: Σταύρος Τσιμεντερίδης (ΕΠΣ Κοζάνης)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα της ΑΕΚ Β, στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook