ΧΑΝΙΑ-ΑΕΚ Β 1-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  2/6/2023
H ΑΕΚ Β αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά σε αγώνα της 28ης αγωνιστικής της Super League 2, που διεξήχθη στο γήπεδο Περιβολίων.

Το σκορ άνοιξε στο 14' ο πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ Ηλίας Τσέλιος, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πίεσε και έχασε πολλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Η επιμονή των κιτρινόμαυρων δικαιώθηκε στο 89' με το γκολ που ήρθε με κεφαλιά του Παναγιώτη Γεωργέα.

Η εξέλιξη του ματς
1’ Έναρξη του αγώνα.
3' Σουτ του Χριστόπουλου έξω από την περιοχή έφυγε άουτ.
8' Μακρινό τεχνικό σουτ του Κορομηλά έξω από την περιοχή το απέκρουσε δύσκολα στη δεξιά γωνία του ο Καλογεράκης.
14' Το 1-0 για τα Χανιά με τεχνικό σουτ του Ηλία Τσέλιου από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
21' Δύσκολη απόκρουση Καλογεράκη σε σουτ του Πανερά έξω από την περιοχή.
30' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηκυριάκο.
31' Εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
38' Εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη έφυγε άουτ.
39' Σουτ του Κορομηλά έξω από την περιοχή κοντράρεται και καταλήγει σε κόρνερ.
45+1’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
Έναξη β' ημιχρόνου.
57' Σουτ του Γκολφίνου έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Καλογεράκης.
58' Μετά από αντεπίθεση της ΑΕΚ Β, η μπάλα φτάνει στον Πάπα έξω από την περιοχή που αμαρκάριστος έκανε ένα καλό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Καλογεράκης.
74' Ο Κορομηλάς βρίσκει τον Γεωργέα σε καλή θέση στα αριστερά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Καλογεράκης βγαίνει εγκαίρως και κλείνει το οπτικό πεδίο του παίκτη της ΑΕΚ Β, αποκρούοντας το κοντινό πλασέ του.
82' Κίτρινη κάρτα στον Ναζίμ
82' Μεγάλη για το 2-0 χάνει ο Μανουσάκης, καθώς το διαγώνιο σουτ του από τα αριστερά μέσα στην περιοχή προσκρούει στο αριστερό δοκάρι.
85' Κίτρινη κάρτα στον Κατσούρι
86' Κίτρινη κάρτα στον Λάτσι
89' Ισοφάριση για την ΑΕΚ Β με κεφαλιά του Παναγιώτη Γεωργέα μετά από άψογη ομαδική συνεργασία Πιτιλάκου, Σκόνδρα, Σταμούλη και σέντρα του τελευταίου!
90' Αποβολή Λάτσι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Πιτιλάκο
Λήξη αγώνα 90+5'

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΧΑΝΙΑ:
Καλογεράκης, Κατσούρι, Μπάτζιος, Γιαμπερέ (72' Σέχου) Σερβιλάκης, Λεμονής, Τσέλιος, (71' Ναζίμ) Μπουρσέλης, Κόλα (59'΄Ιατρούδης) Ζέκχοφ (46' Μανουσάκης) Μάναλης.
ΑΕΚ Β: Γκίνης, Κ. Σταμούλης, Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Κορομηλάς (83' Πιτιλάκος) Πάπα (70' Λέλεκας) Γκολφίνος (70' Γ. Σταμούλης) Πανεράς, (93' Ντάικο) Σκόνδρας, Απ. Χριστόπουλος.

Διαιτητής: Γιώργος Μπαλαχούτης (ΕΠΣ Πειραιώς)
Βοηθοί:  Νικόλαος Τριαντάφυλλος (ΕΠΣ Κορίνθου) Παναγιώτης Σπηλιώτης (ΕΠΣ Κορίνθου)
4ος: Ραφαήλ Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)