ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΑΕΚ Β 3-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  1/4/2023
H ΑΕΚ Β ηττήθηκε με 3-1 από την Ηλιούπολη σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Super League 2, που διεξήχθη στο Α' Δημοτικό Στάδιο Ηλιουπολης.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου προηγήθηκε στο 20' με τον Αποστόλη Χριστόπουλο και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να φτάσει και σε άλλα γκολ, όμως η Ηλιούπολη εμφανίστηκε πιο αποτελεσματική και εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της αντιπάλου της, με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη.

Η εξέλιξη του ματς

1’ Εναρξη του αγώνα.
3' Ο Πανεράς έκλεψε τη μπάλα λίγο έξω από περιοχή, μπήκε και έκανε δύο ντρίμπλες, αλλά το πλασέ του σταμάτησε σε σώματα αντιπάλων.
5' Ο Ζίνι έκλεψε την μπάλα και έκανε σουτ που κόντραρε και νέο σουτ από τον Αποστόλη Χριστόπουλο μέσα από την περιοχή έφυγε αουτ.
15' Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου
20' Από λάθος του τερματοφυλακα Περιστερίδη, ο Απ. Χριστόπουλος έκλεψε και σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 0-1.
24' Γέμισμα από δεξιά και ο Λατσι στην προσπάθεια του να διώξει, σημειώνει αυτογκόλ: 1-1
45+2' ο Ζινι έκανε κούρσα και μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε σουτ που κόντραρε και το νέο σουτ από τον Χριστόπουλο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Περιστερίδης.
45+2’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.
49' Ο Γερολεμου εκτέλεσε απευθείας φάουλ από δεξιά και ο Περιστερίδης έδιωξε σε κόρνερ
51' Σουτ του Παρρά από καλή θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα λιγο άουτ!
75' Σέντρα Σταμούλη, ο Γκολφινος κατέβασε και σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
66' Ο Τριανταφυλλακος κάνει με πλασέ από κοντά το 2-1
71' Το 3-1 για την Ηλιούπολη με πέναλτι του Τριανταφυλλάκου που κέρδισε ο ίδιος από τον Παρρά.
55' Ο Χριστόπουλος παίρνει την πάσα του Κορομηλά και πλασάρει από καλή θέση αλλά αστοχεί.
83' Ο Γκολφίνος επωφεληθηκε από κόντρα και βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε πάνω τον τερματοφυλακα, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
90' Σέντρα από τον Τζούντα Γκαρσία στον Χριστόπουλο που μόνος τουν στην περιοχή δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και μπλοκάρει ο τερματοφυλακας!
90+4’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Περιστερίδης, Βοσνακίδης (55' Ανδρέου) Ζιούλης (46' Μπαξεβάνος) Τσαφταρίδης, Μουριέλ, Κρέτση (46' Τριανταφυλλάκος) Γκοτσούλιας, Βάρκας, Φρίμπονγκ (64' Φελίπε) Βασιλείου (86' Κωστόπουλος) Μπαστακός.
ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ραντόνια, Λάτσι, Παρράς, Γερολέμου (69' Κορομηλάς) Δημητρίου (69' Νούλας) Πανεράς (46' Γκολφίνος) Τζ. Γκαρσία, Ζίνι (78' Γεωργέας) Απ. Χριστόπουλος.

Διαιτητής: Γιάννης Στεργιώτης (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Ρουσλάν Ισακοβίδης (ΕΠΣ Λακωνίας) Νικόλαος Τριαντάφυλλος (ΕΠΣ Κορινθίας)
4ος: Αγγελος Μπακογιάννης (ΕΠΣ Αθηνών)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook