MENU

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ - ΑΕΚ Β 0-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  19/2/2022
Η ΑΕΚ Β επικράτησε της ΑΕ Καραϊσκάκης με 0-1, σε αγώνα της 20ης αγωνιστικής της Super League 2, ο οποίος διεξήχθη στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων Άρτας.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχε σημαντικές ευκαιρίες στο ματς και τελικά πήρε αυτό που άξιζε χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Αλέξης Γκολφίνος στο 50'.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη του ματς.
3’ Σουτ του Πέντρο Ροντρίγκες από κοντά, ο Γκίνης απέκρουσε εντυπωσιακά.
8’ Έπειτα από φάση διαρκείας ο Ρουκουνάκης δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.
13’ Ο Ραντόνια μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έστρωσε στον Γκαρσία, όμως αυτός δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ.
30’ Δυνατό σουτ του Μίλιτς μέσα από την περιοχή, ο Γκίνης απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια.
32’ Ο Γκαρσία έστρωσε στον Μουστακόπουλο, αυτός έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Λαζάρεφ έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε!
Λήξη πρώτου μέρους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
50’ Ο Γιαννούτσος έκανε σέντρας από αριστερά, ο Γκολφίνος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε, αλλά με γυριστό σουτ σε δεύτερο χρόνο την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1!
55’ Ο Μουστακόπουλος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, ο Λαζάρεφ μπλόκαρε.
56’ Ο Γκαρσία έκανε κούρσα από δεξιά, έκανε και το γύρισμα, αλλά ο Γιούσης από κοντά δεν κατάφερε να βάλει την προβολή!
61’ Δυνατό πλασέ του Γιούση μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
80’ Ο Ναζίμ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, πλάσαρε πάνω από το τέρμα του Γκίνη.
83’ Ο Γαλεάδης πήρε την κεφαλιά από κοντά, ο Γκίνης με σωστή τοποθέτηση μπλόκαρε.
90+3’ Ο Γιούσης έκανε μια κούρσα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να πλασάρει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Λαζάρεφ, όπως ο τελευταίος κατάφερε να μπλοκάρει!
90+4’ Ο Γιούσης έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση, πέρασε τον Λαζάρεφ, πλάσαρε, ο Βαν Ίπερεν έδιωξε πάνω στη γραμμή, ο Κοσίδης πλάσαρε σε δεύτερο χρόνο, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι!
90+5' Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Λαζάρεφ, Πριόνας, Τάμπας, Κρισμάρεβιτς, Κορέλας (60' Ναζίμ), Ντοναλντόνι, Μίλιτς, Κλιγγόπουλος, Βαν Ίπερεν, Βαφειάδης (60' Νταλακούρας), Πέντρο Ροντρίγκες (60' Γαλεάδης).

ΑΕΚ Β: Γκίνης, Ραντόνια (90' Σταμούλης), Κορνέζος, Λάτσι, Γιαννούτσος, Ρουκουνάκης (77' Παρράς), Μουστακόπουλος, Τζ. Γκαρσία (90' Γεωργέας), Γιούσης, Μιτάι, Γκολφίνος (71' Κοσίδης).

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Μπούμπας (ΕΠΣ Ηπείρου)
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Λιόντος (ΕΠΣ Ηπείρου) Λάμπρος Διαμαντής (ΕΠΣ Ηπείρου)
4ος: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (ΕΠΣ Ηπείρου)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook

Μετά τη νίκη της ΑΕΚ Β με 1-0 επί της ΑΕ Καραϊσκάκης στην Αρτα, ο προπονητής της ομάδας, Σωκράτης Οφρυδόπουλος, δήλωσε:
«Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας απέναντι σε μία ομάδα που παλεύει όλα τα παιχνίδια και που είναι αρκετά χρόνια στην Super League 2. Είναι μία πολύ δυνατή έδρα, στην οποία είχαμε το επιπλέον πρόβλημα να πρέπει να παίξουμε σε έναν αγωνιστικό χώρο που ήταν πολύ κακός και για τις δύο ομάδες. Αρχικά προσπαθήσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, αλλά γρήγορα αντιληφθήκαμε ότι σε ένα τέτοιο γήπεδο πρέπει να παίξεις πολύ πιο απλό και γρήγορο ποδόσφαιρο και να μεταφέρεις το παιχνίδι σου όσο γίνεται πιο άμεσα στο τελευταίο τρίτο. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε το γκολ και χάσαμε και μεγάλες ευκαιρίες για να έχουμε ένα γκολ ακόμα. Αλλά στο κομμάτι αυτό του αγώνα αμυνθήκαμε και όπως έπρεπε. Ήταν μία νίκη που τη χρειαζόμασταν και τη δικαιούμασταν».