MENU

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\

Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-3 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  5/5/2019
H AEK επικράτησε εύκολα με 3-0 του Λεβαδειακού εκτός έδρας για την 30η αγωνιστική της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ και τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ο Τάσος Μπακασέτας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, με δεξί βολέ στην κίνηση μέσα από την αντίπαλη περιοχή στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μάρκο Λιβάια «έγραψε» το 2-0 στο 54', μετά από μπαλιά του Πέτρου Μάνταλου, ο οποίος είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι τέσσερα λεπτά αργότερα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 67' ο Έκι Πόνσε, με το 21ο τέρμα του στις εγχώριες διοργανώσεις την σεζόν 2018-19. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα πήρε χρόνο συμμετοχής ο Έλντερ Λόπες, για πρώτη φορά έπειτα από τον σοβαρό τραυματισμό του στο γόνατο τον Σεπτέμβριο.

Το προσεχές Σάββατο, στις 11 Μαΐου, η Ένωση θα διεκδικήσει το 16ο Κύπελλο της 95χρονης Ιστορίας της, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στον τελικό του ΟΑΚΑ.