NEA \\

Super League K15: ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-2 \\

NEA \\  6/11/2021
Η ομάδα Κ15 της ΑΕΚ νίκησε 3-2 την αντίστοιχη του Ολυμπιακού σε αγώνα της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ15 της Super League 2021-22 που πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με δύο πέναλτι: στο 11' με τον Ιάσονα Ψυχογιό μετά από ανατροπή του Δημήτρη Ανδριώτη και στο 36' με εκτέλεση του Ανδριώτη μετά από χέρι αμυντικού του Ολυμπιακού μέσα στην περιοχή.

Οι δύο ομάδες έχασαν καλές ευκαιρίες πριν την ανάπαυλα. Στο 21' ο Θανάσης Παπαβασιλείου στο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ έκανε διπλή απόκρουση σε προσπάθειες του Χριστού Δαρβίρα, ενώ αντίστοιχα σωτήρια ήταν η επέμβαση του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Γεωργακόπουλου σε τετ-α-τετ με τον Δημήτρη Κλάψα στο 30'. Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο 32' με τον Ζουριδάκη.

Στο 4ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου (44') η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Κλάψα και χάθηκε έτσι ευκαιρία για το 3-0. Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός και έφτασε στο 2-2 μέσα σε ένα πεντάλεπτο (55'-60) με πέναλτι του Φίλη και σουτ του Κωστούλα.

Την τελευταία λέξη όμως την είπε η ΑΕΚ που πήρε τη νίκη με το γκολ στο 65ο λεπτό από το σουτ του Κώστα Πεχλιβανίδη μετά από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Δημήτρη Ανδριώτη.

ΑΕΚ (Ιβάν Νεντέλκοβιτς): Παπαβασιλείου, Αρνίδης, Ψυρόπουλος, Παλαιολόγος, Μαρκόπουλος (84' Κολυφέτης) Ντάνι, Σαρρής (55' Πασακυριάκος) Ψυχογιός (55' Κολοκοτρώνης) Κλάψας (71' Αβράσογλου) Ανδριώτης, Πεχλιβανίδης (71' Ζούλιας)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook