MENU

NEA \\

Super League K17: ΑΕΚ-Ατρόμητος 4-3 \\

NEA \\  4/2/2023
Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ νίκησε 4-3 την αντίστοιχη του Ατρομήτου στον εντός έδρας αγώνα για την 8η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ Δημήτρης Αναργύρου χρειάστηκε να επέμβει σε δύο πολύ δύκολες περιπτώσεις. Το γκολ ήρθε τελικά στο 40' με σκόρερ των φιλοξενουμένων το Γιώργο Λιόση, όμως η Κ17 της ΑΕΚ απάντησε αμέσως (42') με μια κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Παντελή Παπαζήση, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σωτήρη Μαρκόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και έφτασε μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο 3-1. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 47' με τον Χρήστο Παλαιολόγου μετά από κλέψιμο και ασίστ του Γρηγόρη Ράπτη και το 3-1 στο 50' από ωραία προσπάθεια του Παλαιολόγου και σκόρερ τον Αλέξανδρο Ελέζι.

Ο Ατρόμητος μείωσε στο 61' με νέο γκολ του Λιόση αλλά στο 73' έγινε το 4-2 με τον Παλαιολόγου από ασίστ του Ράπτη μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Κολιμάτση. Ο Ατρόμητος έκανε το 4-3 στο 77' με σέντρα σουτ του Χότζα και αυτό ήταν το τελικό σκορ.

Θα μπορούσε ωστόσο να είναι μεγαλύτερο το σκορ υπέρ της ΑΕΚ, η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες και μάλιστα σημάδεψε τρεις φορές τα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο (67' Κολοκοτρώνης, 71' Μαρκόπουλος, 86' Κολιμάτσης).

ΑΕΚ (Πέτρος Τασουνίδης): Αναργύρου, Τσαραμανίδης, Παπαζήσης, Κολυφέτης, Μαρκόπουλος (90' Ψυρόπουλος) Κολιμάτσης, Αβράσογλου (90' Αθανασίου) Σαρρής (65' Κολοκοτρώνης) Παλαιολόγου, Ράπτης (75' Νόα) Ελέζι (75' Ανδριώτης).