NEA \\

Super League K17: ΑΕΚ-Ιωνικός 1-2 \\

NEA \\  4/3/2023
Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-2 από την αντίστοιχη του Ιωνικού σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Ο Ιωνικός ήταν πιο αποτελεσματικός και αξιοποίησε τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε στο έκτο λεπτό του πρώτου και του δευτέρου ημιχρόνου, με τέρματα των Τσολάκου και Αυλωνίτη, ενώ η ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα με απευθείας φάουλ του Χρήστου Παλαιολόγου στο 27'. Στο μεγαλύτερο μέρος του β΄ημιχρόνου η ΑΕΚ (που για μια ακόμα φορά βασίστηκε σε ποδοσφαιριστές γεννημένους το 2007, δηλαδή ένα χρόνο κάτω από το ηλικιακό όριο της κατηγορίας) είχε την κατοχή και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά το 1-2 δεν άλλαξε.

ΑΕΚ (Πέτρος Τασουνίδης): Παπαβασιλείου, Κολυφέτης, Μπούσιος, Τσαραμανίδης (67' Ψυρόπουλος) Αθανασίου, Ντάνι Αβράσογλου (60' Ψυχογιός) Σαρρής, Παλαιολόγου, Δασκαλόπουλος (67' Κολοκοτρώνης) Ελέζι (60' Ράπτης).

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook