NEA \\

Super League K17: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0 \\

NEA \\  29/1/2023
Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στον αγώνα για την 7η αγωνιστική της β' φάσης του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Προοδευτικής.

Η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι στο πρώτο μέρος και λίγο πριν τη λήξη του έχασε με τον Ψυρόπουλο μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έφτασε τελικά σε ένα γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (51' Πνευμονίδης) και με ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις (94' Σούφκα) εξασφάλισε τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά τη λήξη του αγώνα οι υπεύθυνοι της Ακαδημίας της ΑΕΚ δέχθηκαν συγχαρητήρια από τους ομολόγους τους του Ολυμπιακού για το πολύ καλό παιχνίδι της ομάδας και ειδικά για το γεγονός ότι η ΑΕΚ παρατάχθηκε με οκτώ παίκτες στην αρχική ενδεκάδα γεννημένους το 2007, δηλαδή ένα χρόνο κάτω από το ηλικιακό όριο της κατηγορίας τους.

ΑΕΚ (Πέτρος Τασουνίδης): Αναργύρου, Τσαραμανίδης, Ψυρόπουλος, Μπούσιος, (55' Νόα) Μαρκόπουλος, Ντάνι, Κολιμάτσης, Σαρρής (77' Δασκαλόπουλος) Παλαιολόγου, Ανδριώτης (64' Ράπτης) Ελέζι (77' Κολοκοτρώνης).

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook