NEA \\

Super League K19: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-3 \\

NEA \\  12/6/2021
Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ ηττήθηκε 0-3 με την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού σε εντός έδρας αγώνα για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2020-21 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Γήπεδο Αρτέμιδος.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε για τον Παναθηναϊκό ο Κωνσταντίνος Βολάκης στο 14ο λεπτό με σουτ από πλάγια αριστερά και στο 27ο λεπτό ο Γιώργος Τουρκοχωρίτης έκανε το 0-2 με σουτ έξω από την περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοσή της και να φτάσει σε ένα γκολ, όμως ο Παναθηναϊκός αμύνθηκε σωστά και έφτασε σε ένα ακόμα γκολ λίγο πριν τελειώσει ο αγώνας (84') με φάουλ που εκτέλεσε ο Γιώργος Σιδεράς.

Κίτρινες κάρτα είδαν οι Τσαρούχας (ΑΕΚ) και Καλοσκάμης (ΠΑΟ).

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ
 (Ηλίας Καλοπήτας): Αγγελόπουλος, Κώτσιος, Τσιαχματιώτης, Αντωνόπουλος (55' Κοντός), Κανελλόπουλος (67' Λιωνής) Καραγιαννίδης, Πάπα (78' Βλαχίδης), Ματζουρανάκης, Κορομηλάς (67'  Πιτιλάκος), Τσαρούχας, Χριστόπουλος (78' Κατσαούνος).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης, Παυλάκης, Καρνέσης, Σιδεράς, Πορφυρόπουλος (62' Καρβούνης), Τουρκοχωρίτης (62' Καλοσκάμης), Κωστόπουλος, Τζαβίδας, Φρόκου (75' Νταμπίζας), Βολάκης (75' Μακροδημήτρης)

Διαιτητής: Στεργιώτης (Αθηνών)
Βοηθοί: Μητροφάνης (Αθηνών) Μητράκος (Αθηνών)

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής της ομάδας της ΑΕΚ Ηλίας Καλοπήτας δήλωσε τα εξής στο www.aekfc.gr: «Σήμερα δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο έπρεπε και χάσαμε από έναν αντίπαλο που ήταν καλύτερος. Δεν πήγαμε καλά και δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε ούτε τα κάπως καλά διαστήματα που είχαμε μέσα στον αγώνα. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook