NEA \\

Super League K19: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-1 \\

NEA \\  29/4/2023
Η ΑΕΚ νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό σε αγώνα για την εξ αναβολής 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Ο αγώνας άρχισε με δύο γκολ στο πρώτο τετράλεπτο, πρώτα για την ΑΕΚ στο 2' με σκόρερ τον Λεονάρντο Μούτσα μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα στο αρχικό σουτ του Χρήστου Γιαννούλη και στη συνέχεια για τον Παναθηναϊκό στο 4' με σκόρερ τον Έλτον Φικάι. Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη, είχε πολλές μεγάλες ευκαιρίες και το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο.

Το δεύτερο γκολ ήρθε για την ΑΕΚ στο 60', με σκόρερ τον Χρήστο Γιαννούλη μετά από ασίστ του Αρη Ανδρικόπουλου. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως η ΑΕΚ ήταν πολύ ανώτερη και έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Τάσο Κοντορουχά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με αυτή τη νίκη οι κιτρινόμαυροι εξασφάλισαν την 4η θέση.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Μπαλαμώτης, Σβίγκος, Βαλκάνης, Αντωνόπουλος, Χατζηνικολάου, Μαρούτσης (75' Γεωργόπουλος) Κρουσελνίτσκι (46' Κοσίδης) Μούτσα (85' Δημητριάδης) Βασίλας (46' Ανδρικόπουλος) Γιαννούλης (75' Κοντάκης) Κοντορουχάς.

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook