NEA \\

Super League Κ19: ΑΕΚ-Βόλος ΝΠΣ 4-2 \\

NEA \\  4/12/2022
Η ΑΕΚ νίκησε με 4-2 τον Βόλο ΝΠΣ σε αγώνα για την εξ αναβολής 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έφτασε στο πρώτο γκολ στο 20' λεπτό με τον Τάσο Κοντορουχά, ο οποίος δέχτηκε μία μπαλιά από τα αριστερά από τον Κυριάκο Κυρσανίδη και τελείωσε τη φάση με ωραία υποδοχή και πλασέ. Στο 39' ήταν η σειρά του Κυρσανίδη να σκοράρει μετά από μπαλιά του Ανδρέα Χατζηνικολάου και σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Βόλος αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 στο 42ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ του Νίκου Δήμου έξω από την περιοχή, ενώ έφτασε στην ισοφάριση στο 52' με κεφαλιά του Νταϊλιάνι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Την τελευταία λέξη όμως την είπε η ΑΕΚ. Στο 69' ο Κυρσανίδης σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νίκος Δημητριάδης που πριν από λίγο είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή, σημείωσε το τρίτο γκολ. Και στο 74' ο Κυρσανίδης με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Κοντορουχά διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΑΕΚ (Γενναίος  Καραχάλιος): Φόνταλης, Σβίγκος, Χατζηνικολάου, Βαλκάνης, Αντωνόπουλος, Μαρούτσης, Κυρσανίδης (86' Βασίλας) Κρουσελνίτσκι (65' Μούτσα) Α. Γεωργέας (61' Δημητριάδης) Γιαννούλης (86' Γεωργάτος) Κοντορουχάς.

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook