NEA \\

Super League K19: Αρης-ΑΕΚ 2-3 \\

NEA \\  8/10/2022
Η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη ανατροπή και νίκη με 3-2 επί του Αρη Θεσσαλονίκης στην Πυλαία, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 32' με γκολ του Λαέρτ Πάπα, όμως το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο αφού ο Άρης ισοφάρισε στο 40' με τον Χατζηιωάννου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Αλμύρα στο 55ο λεπτό, όμως η ΑΕΚ έφτασε σε μεγάλη ανατροπή με δύο γκολ του Τάσου Κοντορουχα, ένα στο 67' μετά από ασίστ του Χρήστου Γιαννούλη και ένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από εκτέλεση φάουλ του Νίκου Δημητριάδη. Ενδιάμεσα η Κ19 της ΑΕΚ είχε χάσει ευκαιρία για το 2-3 στο 88', αφού ο τερματοφύλακας του Αρη απέκρουσε πέναλτι του Παναγιώτη Γεωργέα.

Η ΑΕΚ τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, αφού μετά το τρίτο γκολ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο τερματοφύλακας Αγγελος Αγγελόπουλος και τη θέση του πήρε ο Λαέρτ Πάπα, καθώς είχαν ολοκληρωθεί οι πέντε αλλαγές. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με δέκα λεπτά καθυστέρηση.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Αγγελόπουλος, Νίνος (46' Κοντάκης) Γιαννούλης (82' Δημητριάδης) Αντωνόπουλος (65' Κοσίδης) Βαλκάνης, Γεωργόπουλος, Λαέρτ, Μούτσα (56' Κυρσανίδης) Γεωργέας Α (56' Παπανικολόπουλος) Γεωργέας Π, Κοντορουχάς

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook