NEA \\

Super League K19: Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 2-1 \\

NEA \\  5/11/2022
Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-1 από την αντίστοιχη του Αστέρα στην Τρίπολη σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23.

Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος για μια ώρα και οι δύο ομάδες είχαν από μία μεγάλη στιγμή: ο Αστέρας την κεφαλιά του Λάσκαρη που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι στο 40' και η ΑΕΚ το τετ-α-τετ του Κοντορουχα που αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 57'.

Το πρώτο γκολ του Αστέρα ήρθε στο 62' μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Λάσκαρη, ενώ στο 90 έγινε το 2-0 με σουτ του Καλλαντζή. Η ομάδα της ΑΕΚ, σαφώς επηρεασμένη από τις απουσίες λόγω τραυματισμών, αλλά και από την καταπόνηση του μεσοβδόμαδου ταξιδιού στην Ισπανία για το τουρνουά AL ABTAL, προσπάθησε να μείνει μέσα στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Χατζηκυριάκου μετά από εκτέλεση φάουλ του Σβίγκου.

Στο 64' ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Αγγελόπουλος αντικαταστάθηκε από τον Μπαλαμώτη λόγω τραυματισμού στον αγκώνα.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Αγγελόπουλος (64' Μπαλαμώτης) Σβίγκος, Χατζηκυριάκος, Βαλκάνης, Γιαννούλης, Μαρούτσης, Κυρσανίδης, Λέλεκας (58' Γεωργόπουλος), Γεωργέας (70' Βασίλας) Κοντάκης, Κοντορουχάς.

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook