ΑΕΚ - ΣΕΡΕΝΓΚ 2-0 \\

Με νίκη, γκολ και θέαμα συνδυάστηκε το φιλικό που ολοκλήρωσε τη χειμερινή προετοιμασία της ΑΕΚ στο Burgh Haamstede της Ολλανδίας, καθώς οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν της βελγικής Σερένγκ με 2-0.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του, έχοντας μάλιστα ένα… καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε δύο γκολ, είχε δοκάρι, αλλά και σημαντικές ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξε στο 13΄ ο Σέρχιο Αραούχο, ενώ στο 20’ ο Γεράσιμος Μήτογλου έκανε το 2-0. Συμμετοχή και στα δύο τέρματα είχε ο Πάολο Φερνάντες, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα και είχε συνολικά πολύ καλή απόδοση.

Η εξέλιξη του αγώνα:
1’ Έναρξη της αναμέτρησης.
8’ Ο Φερνάντες έπαιξε κάθετα για τον Γκαρσία, αυτός μπήκε στην περιοχή από δεξιά, πέρασε έναν αντίπαλο, έκανε και το πλασέ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
13’ Έπειτα από σέντρα του Φερνάντες και λάθος απομάκρυνση, ο Αραούχο πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με δεξί πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!
19’ Ο Αραούχο βρήκε τον Μάνταλο μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε δυο προσποιήσεις και στη συνέχεια το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
20’ Ο Φερνάντες έκανε σέντρα από αριστερά, ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Μήτογλου, ο οποίος με σουτ έκανε το 2-0!
21’ Ο Αραούχο έστρωσε με τακουνάκι τη μπάλα για τον Ρότα, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γκαλιέ απέκρουσε με υπερένταση!
22’ Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στο δοκάρι!
32’ Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Σιντιμπέ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Γκαρσία τη δεύτερη, ο Εμπόβ έδιωξε πάνω στη γραμμή.
36’ Ο Μάνταλος έπαιξε κάθετα για τον Σιντιμπέ μέσα στην περιοχή, ο Γάλλος έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!
45+1’ Λήξη πρώτου μέρους.

46’ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
48’ Ο Φαν Βέερτ έδωσε στον Σιντιμπέ, αυτός έστρωσε στον Αραούχο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
57’ Ο Κονσεϊσαο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, ο Στάνκοβιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.
62’ Νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ για τη Σερένγκ, αυτή τη φορά από τον Βάγκνερ, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε και πάλι.
68’ Ο Κοσίδης έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να βρει σωστά τον αμαρκάριστο Φαν Βέερτ.
74’ Ο Μήτογλου έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έδωσε στον Αραούχο, αυτός σούταρε, αλλά χάνοντας την ισορροπία του, δίνοντας τη δυνατότητα στον Εντιαγέ να αντιδράσει.
83’ Ο Λασαϊνί έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
85’ Ο Μάνταλος βρήκε τον Φαν Βέερτ μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Εντιαγέ απέκρουσε εντυπωσιακά!
90’ Σουτ του Σισοκό μέσα από την περιοχή, ο Στάβκοβιτς μπλόκαρε σταθερά.
90+1’ Λήξη του αγώνα.