ΑΕΚ - ΟΥΤΡΕΧΤΗ 1-0 \\

Με το απόλυτο νικών ολοκλήρωσε η ΑΕΚ τα φιλικά της κατά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της στην Ολλανδία, καθώς επικράτησε και της Ουτρέχτης 1-0, στο τρίτο κατά σειρά φετινό της παιχνίδι.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν και σε αυτό το ματς ανώτερη, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, δημιούργησε ευκαιρίες και τελικά πέτυχε το γκολ που της χάρισε τη νίκη με τον Λιβάι Γκαρσία στο 50ο λεπτό.

Έναρξη του αγώνα.
2’ Ο Τσούμπερ δοκίμασε ένα σουτ από αριστερά έξω από την περιοχή, ο Μπάρκας έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.
4’ Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Σιμάνσκι έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.
19’ Ο Μάνταλος έπαιξε ωραία για τον Τσούμπερ μέσα στην περιοχή, αυτός απέφυγε έναν αντίπαλο, έκανε και το σουτ στην κλειστή γωνία, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
24’ Ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!
29’ Ο Σιμάνσκι έστρωσε ωραία στον Μάνταλο, αυτός έκανε με τη μία το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ!
31’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου η μπάλα στρώθηκε στον Πινέδα, αυτός έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
36’ Ο Γκατσίνοβιτς έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Μπάρκας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
38’ Ο Τσούμπερ έκανε σέντρα από αριστερά, ο Ρότα στο δεύτερο δοκάρι έκανε με τη μία το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
45’ Ο Γκατσίνοβιτς έφτασε λίγο έξω από την περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Μπάρκα.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
50’ Ο Λιβάι Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα, έφυγε στην αντεπίθεση και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 1-0!!!
53’ Ο Σιμάνσκι έπαιξε κάθετα για τον Γκαρσία, αυτός έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα –χτυπώντας και σε μια... λακκούβα- πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι!
75’ Ο Ραντόνια δοκίμασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, ο Νάιχους μπλόκαρε.
79’ Ο Φέερμαν έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε και το πλασέ, αλλά ο Αθανασιάδης έπεσε σωστά και μπλόκαρε.
85’ Ο Άμραμπατ έκανε σέντρα από αριστερά, ο Κοσίδης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
86’ Ο Μαχί έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, ο Αθανασιάδης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε εντυπωσιακά.
90+1’ Ο Μουστακόπουλος έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ!