ΑΕΚ - ΦΟΛΕΝΤΑΜ 2-1 \\

Ακόμη μια φιλική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ΑΕΚ στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας της, καθώς μετά τη Γκενκ (0-2), η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα κέρδισε και τη Φόλενταμ με σκορ 2-1.

Το παιχνίδι είχε την ιδιαιτερότητα ότι διεξήχθη σε τέσσερα 25λεπτα για προπονητικούς λόγους. Η ομάδα μας αιφνιδιάστηκε στο 4’ και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Φαν Μίχεμ, ωστόσο στη συνέχεια πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσει στο 32’ με πλασέ του Σέρχιο Αραούχο μέσα από την περιοχή.

Αν και η παραγωγή σημαντικών φάσεων συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 72’ για να γίνει το 2-1, όταν ο Αλεξάντερ Φράνσον κέρδισε πέναλτι και ο Μιχάλης Κοσίδης εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα. Το σκορ παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα, παρότι οι Κιτρινόμαυροι είχαν τις στιγμές για να δώσουν στην επικράτησή τους μεγαλύτερες διαστάσεις.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Πρώτο 25λεπτο
4’ Ο Φαν Μίχεμ εκμεταλλεύθηκε λάθος απομάκρυνση του Αθανασιάδη και με πλασέ με τη μία μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τη Φόλενταμ.
11’ Ωραία ενέργεια και γύρισμα από τον Τσούμπερ, ο Μέρκιν πρόλαβε να διώξει προ του Πινέδα.
12’ Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
16’ Ο Αραούχο έκανε το ένα-δύο με τον Γκατσίνοβιτς, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε και το σουτ, αλλά ο Στάνκοβιτς κατάφερε να αποκρούσει!
18’ Ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
20’ Ο Τσούμπερ έκανε ένα καλό σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε.
25’ Ο Γιόνσον έκανε σέντρα από αριστερά, ο Αραούχο έπιασε με τη μία το αριστερό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Δεύτερο 25λεπτο
30’ Ο Τσούμπερ έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μάνταλος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Γκατσίνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
32’ Ο Γκαρσία έκλεψε τη μπάλα μέσα στην περιοχή γυρίζοντας τη προς τον Αραούχο, ο Αργεντινός πέρασε και τον Στάνκοβιτς και με πλασέ έκανε το 1-1!
33’ Ο Μάνταλος βρήκε τον Αραούχο μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Στάνκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά!
34’ Έπειτα από φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Αραούχο μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά την έστειλε λίγο δίπλα από το δεξιό δοκάρι!
37’ Ο Πινέδα με μια απίστευτη κούρσα διέτρεξε σχεδόν όλο το γήπεδο, έκανε και το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!
42’ Ο Τσούμπερ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από αριστερά, ο Στάνκοβιτς πετάχτηκε στη γωνία του και απέκρουσε με υπερένταση!
43’ ο Αραούχο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πλατ κατάφερε να διώξει πάνω στη γραμμή!

Τρίτο 25λεπτο
58’ Ο Γιούσης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και ο Λάουερς μπλόκαρε.
66’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ ο Μιτάι έκανε ένα δεξί σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Λάουερς μπλόκαρε.
67’ Ο Μοχαμάντι έκανε γύρισμα από αριστερά, ο Γιούσης έκανε το πλασέ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.
71’ Ο Γιούσης από αριστερά μέσα στην περιοχή έστρωσε για τον Μουστακόπουλο, αυτός έκανε πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά δε βρήκε στόχο!
72’ Ο Φράνσον κέρδισε πέναλτι, ο Κοσίδης εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 2-1!

Τέταρτο 25λεπτο
86’ Ο Μουστακόπουλος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Γιούσης έπιασε το πλασέ με τη μία στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ!
89’ Ο Άμραμπατ έστρωσε στον Φράνσον, αυτός δοκίμασε το σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως ο Λάουερς μπλόκαρε.
91’ Ο Τζούντα Γκαρσία έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, γύρισε τη μπάλα, ο Γιούσης έπιασε το πλάσε από κοντά, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λάουερς!
Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Πινέδα, Γκαρσία Λ., Τσούμπερ, Αραούχο. (3ο και 4ο 25λεπτο): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Κορνέζος, Χατζισαφί, Μοχαμάντι, Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον (90’ Γκαρσία Τζ.), Γιούσης, Άμραμπατ, Κοσίδης.

Φόλενταμ: Στάνκοβιτς, Πλατ, Μιράνι, Μέρκιν, Φαν Ντέιλ, Μούρεν, Φαν Μίχεμ, Αντονούτσι, Μπέναμαρ, Ελ Καντίρι, Ουντ Τσικχ Φ.. Έπαιξαν και οι Λάουερς, Ζέεφεκ, Ουντ Τσικχ Μπ., Ναζίχ, Γκουστάβο, Οριστάνιο.