ΑΕΚ - Λαμία 2-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  3/4/2019
H AEK επικράτησε με 2-0 της Λαμίας στο ΟΑΚΑ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης.

To πρώτο γκολ της ομάδας του Μανόλο Χιμένεθ σημείωσε με ωραία κεφαλιά στο 63ο λεπτό ο Έκι Πόνσε, αξιοποιώντας την εξαιρετική σέντρα του Πέτρου Μάνταλου, με τον αρχηγό να έχει και σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 37'. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Νέναντ Κρίστιτσιτς, με προβολή έπειτα από μπαλιά του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Η πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης θα κριθεί στον επαναληπτικό της Λαμίας την Μεγάλη Εβδομάδα και η ομάδα που θα περάσει θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης (στον πρώτο αγώνα, 2-0 στην Τούμπα)

Cosmote MVP του ημιτελικού Κυπέλλου αναδείχθηκε ο αρχηγός της ΑΕΚ και δημιουργός του πρώτου τέρματός της, Πέτρος Μάνταλος.