ΑΕΚ - Λαμία 2-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  8/12/2018
Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Λαμίας στο ΟΑΚΑ, σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ.

Ο Έκι Πόνσε άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό του αγώνα, με εξαιρετικό αριστερό βολέ στην κίνηση έπειτα από μια σέντρα του Πέτρου Μάνταλου, πετυχαίνοντας το 7ο γκολ του σε 12 συμμετοχές στο πρωτάθλημα.

Το αυτογκόλ του Ανέστη Αναστασιάδη, μετά από προσπάθεια του αρχηγού της ΑΕΚ από τα αριστερά στο 48', διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ, καθώς το πλασέ του Έκι Πόνσε στο 58' σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπόγιαν Σαράνοφ και την ίδια κατάληξη είχε ένα πολύ ωραίο μακρινό σουτ του Χρήστου Αλμπάνη στο 90ο λεπτό.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη στρέφει πλέον την προσοχή της στην αναμέτρηση της Τετάρτης με την Μπενφίκα στην Λισαβόνα (22.00), για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League.