ΑΕΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  19/3/2023
Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Παναθηναϊκό στην OPAP ARENA στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των Play Offs της STOIXIMAN SUPER LEAGUE 2022-23.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έχασαν ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή του Ρότα στο 42' που από ιδανική θέση σούταρε άουτ. Αλλά και ο Αθανασιάδης έσωσε δύο φορές την ΑΕΚ στο 46', πρώτα στο πλασέ του Μαντσίνι και στη συνέχεια το κοντινό σουτ του Ιωαννίδη.

Στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής έδωσε αρχικά πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στην αντιαθλητική προβολή του Παλάσιος στον Αραούχο, αλλά ανακάλεσε την απόφασή του και καταλόγισε φάουλ στον Σιμάνσκι στην ίδια φάση χωρίς καν να συμβουλευτεί το VAR!

Συγκινητικές στιγμές πριν τον αγώνα, με την επίσημη ΑΕΚ και τους οπαδούς να αποτίουν φόρο τιμής στη μνήμη του μεγάλου Μίμη Παπαϊωάννου.