MENU

NEA \\

Super League K17: ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-0 \\

NEA \\  5/2/2022
Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ νίκησε 2-0 την αντίστοιχη του Αστέρα Τρίπολης σε αγώνα της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2021-22 που πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου.

Ο Τάσος Κοντορουχάς αξιοποίησε την πρώτη ευκαιρία της ΑΕΚ στο ματς και με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό. Ο αγώνας συνέχισε αρκετά ισορροπημένος, χωρίς ωστόσο να απειλείται η εστία της γηπεδούχου. Αντίθετα, οι παίκτες της ΑΕΚ δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες και σε μία από αυτές ήρθε το δεύτερο γκολ στο 87ο λεπτό με κεφαλιά του Χρήστου Κοσίδη κόρνερ του Πέτρου Σβίγκου.

Η ΑΕΚ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και θέλει μία νίκη στα δύο εναπομείναντα εντός έδρας ματς με ΟΦΗ και Παναθηναϊκό για να εξασφαλίσει τη θέση της στην πρώτη δυάδα του ομίλου και τη συμμετοχή της στο Final 4 του πρωταθλήματος.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Μπαλαμώτης, Σβίγκος, Γιαματζίδης, Κοσίδης, Χατζηνικολάου, Μαρούτσης, Κρουσελνίτσκι, Μούτσα (84' Σκιαδαρέσης Γεωργέας (51' Ανδρικόπουλος) Κοντορουχάς, Πετράτος (64' Κολιμάτσης)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook