Ατρόμητος - ΑΕΚ 0-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  7/2/2019
Στην επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου εκτός έδρας στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου.

To τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση του Περιστερίου υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας σημείωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι (το οποίο κέρδισε ο Χρήστος Αλμπάνης από τον Αριστοτέλη Καρασαλίδη) ο Έκι Πόνσε στο 86ο λεπτό, φτάνοντας τα 15 γκολ σε 21 συμμετοχές στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο Αργεντινός επιθετικός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο ο αγώνας με τα 27 λεπτά καθυστερήσεις (διακόπηκε κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου λόγω προβλήματος στον φωτισμό του γηπέδου) ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ της Ένωσης, η οποία πήρε έτσι προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και στρέφει πλέον την προσοχή της στο παιχνίδι πρωταθλήματος της Κυριακής με αντίπαλο τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ (15.00).