Μπενφίκα - ΑΕΚ 1-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  12/12/2018
Η Μπενφίκα επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στην Λισαβόνα για την 6η και τελευταία αγωνιστική του UEFA Champions League.

Η σημαντικότερη ευκαιρία για γκολ της Ένωσης, μπροστά σε 1.500 υποστηρικτές της στο «Ντα Λουζ» της πρωτεύουσας της Πορτογαλίας, ήταν η κεφαλιά του Ούρος Τσόσιτς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ερίκ Μοράν, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ στο 63', ενώ ο Χάρις Σεφέροβιτς των γηπεδούχων σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Βασίλη Μπάρκα με κεφαλιά οκτώ λεπτά αργότερα.

Ο Κώστας Γαλανόπουλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σκωτσέζο διαιτητή Μπόμπι Μάντεν στο 87' και η Μπενφίκα πήρε τη νίκη χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Γκριμάλδο ένα λεπτό αργότερα (1-0).

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ολοκλήρωσε έτσι χωρίς βαθμό τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του UEFA Champions League και αφοσιώνεται πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με την ΑΕΛ στην Λάρισα την Κυριακή (17.15).