NEA \\

Super League K17: Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-5 \\

NEA \\  1/2/2022
Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ νίκησε 5-0 την αντίστοιχη του Πανιωνίου στους Τράχωνες, σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2021-22.

Το σκορ άνοιξε στο 14' ο Νίκος Δημητριάδης που πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά την αρχική εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Σβίγκου που προσέκρουσε στο τείχος. Το δεύτερο γκολ ήρθε έξι λεπτά αργότερα με πλασέ του Ηλία Πετράτου, ο οποίος έγινε αποδέκτης μιας πάσας από τον Λεονάρντο Μούτσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πέτυχε άλλα τρία τέρματα. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 53' μετά από αντεπίθεση των παικτών της ΑΕΚ. Ο Λουκάς Μαρούτσης βρήκε στα δεξιά τον Άρη Ανδρικόπουλο και αυτός με τη σειρά του έδωσε την μπάλα στον Παναγιώτη Κοντάκη που από το ύψος του δεύτερου δοκαριού σκόραρε για τρίτη φορά.

Στο 64' ο Πετράτος σκόραρε για δεύτερη φορά μετά από πάσα του Σβίγκου και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 77' ο Τάσος Κοντορουχάς που εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας.

Η ΑΕΚ είναι σταθερά μόνη πρώτη στη βαθμολογία του ομίλου.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Μπαλαμώτης, Σβίγκος, Βαλκάνης, Κοσίδης, Χατζηνικολάου (58' Κοντορουχάς), Μαρούτσης, Δημητριάδης (71' Κλάψας), Μούτσα, Γεωργέας (46' Ανδρικόπουλος) Κοντάκης (58' Σκιαδαρέσης), Πετράτος (71' Κολιμάτσης).

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook