NEA \\

Super League Κ19: ΑΕΚ-Κηφισιά 5-2 \\

NEA \\  13/3/2024
Η ΑΕΚ νίκησε 5-2 την Κηφισιά σε εξ αναβολής αγώνα του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2023-24 που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις Athens LifeTech Park στα Σπάτα.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 1-1 και διαμορφώθηκε μέσα σε ένα λεπτό. Στο 18' ο Βασίλας έβγαλε κάθετη πάσα στον Γιαννούλη στα αριστερά και αυτός γύρισε παράλληλα στον Παλαιολόγου που μέσα από τη μικρή περιοχή πλάσαρε για να κάνει το 1-0. Η Κηφισιά, όμως, αντέδρασε και ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο λεπτό με σουτ του Τοποβίτη.

Στο δεύτερο μέρος όμως η ΑΕΚ ήταν επιθετική και πολύ αποτελεσματική, σημειώνοντας τέσσερα γκολ μέσα σε 25 λεπτά: στο 64' με αυτογκόλ του Χαχούλη μετά από γύρισμα του Γιαννούλη, στο 74' με κοντινό πλασέ του Δημητριάδη μετά από ατομική προσπάθεια και παράλληλη πάσα του Ανδριόπουλου από τα δεξιά, στο 76' με πλασέ του Γεωργέα απο δύσκολη θέση στα αριστερά μετά από λάθος εκτίμηση του αντίπαλου τερματοφύλακα σε μπαλιά του Μαρούτση, και στο 89' με σκόρερ τον Γιαννούλη από ασίστ του Χατζηνικολάου. Στο 80' είχε μειώσει προσωρινά σε 4-2 για την Κηφισιά ο Φλώκος.

Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ είναι και πάλι στην τρίτη θέση, ισόβαθμη με τον Αστέρα Τρίπολης, έξι αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί το πρόγραμμα του πρωταθλήματος.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Καλλιάρος, Σβίγκος, Βαλκάνης, Κοσίδης, Γιαννούλης, Παλαιολόγου (67' Χριστακόπουλος) Μαρούτσης, Κολιμάτσης (55' Γεωργέας) Ανδρικόπουλος (80' Χατζηνικολάου) Βασίλας (55' Κρουσελνίτσκι) Κοντορουχάς (67' Δημητριάδης).

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Μαρίνης, Σβίγκος, Αντωνόπουλος, Κοσίδης, Γιαννούλης, Κρουσελνίτσκι, Μαρούτσης, Κολιμάτσης (78' Βαλκάνης) Ανδρικόπουλος, Γεωργέας (66' Χατζηνικολάου) Κοντορουχάς (85' Βασίλας)