Άγιαξ - ΑΕΚ 3-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  19/9/2018
Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League, με το αήττητο σερί των 14 ευρωπαϊκών παιχνιδιών της να λαμβάνει τέλος.

Τα γκολ τα οποία έκριναν την αποψινή αναμέτρηση στην "Johan Cruyff Arena" σημείωσαν στο 46ο λεπτό ο Αργεντινός διεθνής αμυντικός των γηπεδούχων Νικολάς Ταλιαφίκο, μετά από σέντρα του Νταβίντ Νέρες, ο προερχόμενος από τον πάγκο Ντόνι φαν ντε Μπέεκ στο 77', αξιοποιώντας ενέργεια του Ντούσαν Τάντιτς, και ξανά ο Ταλιαφίκο, με σέντρα-σουτ από τα αριστερά και την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά στο 90'.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έφτασε δύο φορές κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με την κοντινή κεφαλιά του Αντρέ Σιμόες στο 14' και ένα σουτ του Έκι Πόνσε στο 28', ενώ περισσότεροι από 2.100 φίλαθλοι της ΑΕΚ έδωσαν το «παρών» στις κερκίδες του γηπέδου και στήριξαν την προσπάθειά της.